e-toplum Kamu 25 HAZİRAN 2016 / 11:54

Dijital sistemler belediyeleri dönüştürüyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, DSDER'in düzenlediği Dijital Buluşmalar başlıklı etkinlikte Beyoğlu Belediyesi'nin yaşadığı dijital dönüşümü anlattı. DSDER Başkanı Kaan Akın ise dijital sistemlerin belediyelere sunduğu imkânlar ve DSDER'in faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Dijital Sistem Geliştiricileri Derneği (DSDER), tarafından üçüncüsü düzenlenen Dijital Buluşmalar başlıklı etkinlikte, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve DSDER Başkanı Kaan Akın konuşmacı olarak yer aldı. Kamudaki dijital dönüşüm ve dijital sistemlerin yerel yönetimlerdeki kullanım alanlarının ele alındığı etkinlikte, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan belediyelerin gelişen dijital dünyaya ayak uydurması gerektiğini vurguladı. ‘Dijitalleşen Beyoğlu’ konusundaki çalışmaları katılımcılara aktardı.
Zabıtadan gelir kontrolüne kadar belediyenin tüm işlerini dijital ortamda takip etmek için 80 işlemi içeren bir yazılım geliştirdiklerini belirten Demircan, dijitalleşme yönündeki adımlarını ‘Smart Beyoğlu’ adını verdikleri hedef doğrultusunda attıklarını söyledi. Beyoğlu Belediyesi'nin bu noktada sahip olduğu bilgi birikimini vatandaş ve esnafın kullanımına açtıklarına dikkat çekti. Bugüne kadar Beyoğlu'ndaki 20 bin esnafa birer kare kod (QR) oluşturulduğunu belirten Demircan, esnafın tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini, vatandaşların ise beğeni veya şikâyetlerini QR kodu kullanarak yapacağını söyledi. Demircan, ilerleyen süreçte Beyoğlu'nun dijital ortamdaki etkileşiminin çok daha yoğunlaşacağına vurgu yaptı.
Bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri Dijital Buluşmalar etkinliğine önümüzdeki dönemde de devam edeceklerini belirten DSDER Başkanı Kaan Akın ise dijital sistemlerin belediyelere sağladığı katkılardan bahsetti. Dijital sistemlerin dijital ses, görüntü ve yayın sistemleriyle birlikte internet üzerinden yapılan belediyecilik işlemlerini de kapsadığını anlattı. Dijitalleşme konusunda hala atılması gereken ciddi adımların bulunduğunu belirten Akın, yerel yönetimlerde bugüne kadar yapılan çalışmaların çok hızlı bir şekilde maddi kazanıma dönüştüğünü ifade etti. Bu özelliklerinden dolayı birçok belediye için önemli bir yatırım alanı olduğuna da vurgu yaptı.
Kaan Akın, Beyoğlu’nda yaşanan dijital dönüşümün vizyonunu ve yapılan çalışmaları anlatması için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı Dijital Dönüşüm etkinliğine davet ettiklerini belirtti.  DSDER ve tüm üyelerinin dijital sistem çözümleri tarafındaki bilgi ve deneyimleriyle özellikle Türkiye’nin önde gelen belediyelerinin dijital dönüşümlerine katkı yapmak için her zaman hazır olduklarını söyledi. Bu alanda atılacak adımların hem vatandaşın yaşam kalitesini artıracağını hem de kamu sektörünün dijital dönüşümünü hızlandıracağına vurgu yaptı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics