e-toplum Kamu 05 KASIM 2017 / 16:22

Dijital Türkiye için güçlerimizi birleştirelim

Türkiye’nin önde gelen STK’larından Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Kamu – BİB etkinliğinin 19.su Bodrum’da düzenledi. Kamu ve özel sektörün ‘dijital devlet’ mottosu altında araya geldiği etkinlikte BThaber olarak bizler de vardık.
Kamu daire başkanlarının çoğunlukta olduğu etkinlik iki tam gün sürdü. TBD Ankara Şube Nurcan Sunay’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından söz alan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, konuşmasına “Türkiye’nin gündemi bilişim olmalıydı” sözleriyle başladı. Rahmi Aktepe, “TBD olarak büyük bir sorumluluk bilinci ile dile getirdiğimiz hususlar, sadece bilişim kesiminin sorunları değil, ülkenin temel sorunlarıdır. Çünkü bilişim, bu ülkenin geleceğinin ta kendisidir. Türkiye’nin gündemi bilişim, bilişimin kaldıraç etkisinden faydalanarak tüm sektörlerde kalkınmayı hedef alan dijital/sayısal dönüşüm olsun istiyoruz” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey de fiber altyapılarının önemini vurgulayarak, bakanlığın gündeminde bulunan siber güvenlik tatbikatı, internet değişim noktaları, Kamunet, USOM ve SOME yapılarının öneminden bahsetti. Türksat 5A5B töreni hakkında bilgi veren Galip Zerey, veri merkezlerinin Türkiye’ye gelmesinin önemine vurgu yaptı. Galip Zerey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin dijital devlete dönüşmesi için kamu olarak yürüttüğümüz birçok projemiz var. Başbakanımız Binali Yıldırım, bilişim sektörünü yakından tanıdığı ve Türkiye’nin dijitalleşmesi için en önemli adımları atan devlet adamlarından biri olduğu için bu projeleri yakından takip ediyor. Detaylarını bizden daha iyi biliyor. Kamu kurumları arasında belge alışverişinin kayıtlı elektronik posta üzerinden yapılması gibi çalışmalara hız verdik. Yakın bir zamanda kamuda taraflar kağıdı kabul etmeyecek. Sadece KEP üzerinden zorunlu olacak. Tüm işlemlerin e- devlete aktarılması ve devlet hizmetlerinin e-devlet üzerinden vatandaşa ulaşması için bir çalışmamız var.”
Sayın Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey konuşmasını tamamlar tamamlamaz, “Bilişim Toplumu olma yolunda Kamuya ve Sektöre destek” ödülümüzü almak üzere BThaber adına sahneye davet edildim. Ödülümü TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe verirken, “Özellikle bu ödülü ben verdiğim için mutluyum” dedi. Benim cevabım da “Ödül almak herkes için keyiflidir, benim için de. Ama bu ödülü sektörün önde gelen, en tutarlı ve en saygın derneğinden almak daha keyifli” oldu.
Etkinliğin ana sponsor olarak “Hızlı Olan Kazanır” başlıklı bir sunum yapan Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı ise “Siber güvenlik projelerinin çok hızlı yapılması gerekiyor. Eğer hızlı olmazsak projeyi bitirdiğimizde eskimiş ve işe yaramaz oluyor. Bu nedenle projelerin hızlı bir şekilde yapılması bizim için önem arz ediyor. Biz Platin Bilişim olarak uzman kadromuzla siber güvenlik projesi yaptığımız için hızlı ve yüksek kalitede ürün sunabiliyoruz” dedi.
Daha sonra birçok konuşmacı ve panelist, iki gün boyunca katılımcılara, düzenlenen oturumlarda teknolojik gelişmeler hakkında bilgiler aktardılar. Etkinlik 29 Ekim kutlamaları ile son buldu.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics