e-toplum Kamu 23 MAYIS 2016 / 12:10

Dünyadaki rekabette kolektif düşünme var

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) koordinasyonuyla 4-5 Mayıs tarihinde düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri’ gençleri, akademisyenleri ve iş dünyasını buluşturdu. 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliklerinin Anadolu’ya yayılmasının önemini vurgulayarak inovasyonda birinci sırada olmayı hedeflediklerini ifade etti. Bunun için en büyük motivasyonun gençler olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, “Amacımız, inovasyon ve girişimcilikle yeni bir ekosistem yaratarak 13 milyonluk genç nüfusumuza meydanı bırakmak. Etkinliklerimize katılım her geçen yıl artıyor. Umuyoruz ki ülkemiz kendi potansiyelini keşfedecek ve inovatif düşünce yaygınlaşacak. Hayallerimizin peşinden koşmalıyız. Ancak bu sayede rekabetçi olabiliriz. Bunun için üniversitelerin akıl teri ile sanayinin alın terini birleştirmek istiyoruz” dedi.  Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da “Küresel ticaretin dinamiklerinden olumsuz etkilenmemek için ihracatçılarımız artık markalı ürünlere yöneliyor” ifadesini kullandı. Etkinliklerin stratejik ortaklarından TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Bu yüzyılın farklılığı şu; teknolojinin getirdiği noktada artık kolektif hareket etmek zorundasınız. Artık dünyadaki rekabette her yerde kolektif düşünme var” şeklinde konuştu.
 
İnovasyon “ekip ruhunda” saklı
Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Buluşmaları’nın konuşmacılarından ‘Art of Innovation’ kitabının yazarı ve sihirbaz Dimis Michaelides, katılımcılara inovasyonun şifrelerini şöyle sıraladı: Yaratıcılık, metot, adanmışlık, yaptığı işi sevme, ekip ruhu. Michaelides “Her şeyin değiştirildiği, yeni sektörlerin gündeme geldiği çalışmalara radikal inovasyon diyoruz. Ekibinizi bu yönde kanalize ederseniz başarıya ulaşabilirsiniz” dedi. Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Buluşmaları’nda yerli ve yabancı 55 konuşmacıyla, Ar-Ge merkezi, teknopark, bilim ve teknoloji merkezi dahil olmak üzere 37 katılımcı kurum, eş zamanlı ‘Maker Hareketi’, ‘B2Student’, ‘Drone Show’ etkinlikleri yer aldı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics