e-toplum Kamu 04 ŞUBAT 2016 / 13:37

e-Dönüşüm başlığında öncelikler ve dikkat edilmesi gerekenler

Üye ağıyla Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90’ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), e-Fatura ve e-Arşiv sistemlerinin e-ticaret sitelerine getirdiği yükümlülükler ve geçiş süresince yapılması gerekenleri ele aldığı bir konferans düzenledi.

Özel sektör ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) isimlerle yürürlükteki mevzuat, entegrasyon süreçleri ve entegrasyonunu tamamlamış şirketlerin başarı hikayeleri, dikkat edilmesi gereken örnekler paylaşıldı.
ETID Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, ETID Hukuk Danışmanı Bora Gemicioğlu, Gelir İdaresi Elektronik Defter Bölge Yönetim Müdürü Engin Uysal, Digital Planet Yönetim Kurulu başkanı Adnan Vural, Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Istı ve Proje Yöneticisi Faruk Sarıkaya’nın katıldığı konferansta e-Fatura ve e-Arşiv konularında detaylı sunumlar yaptı.
 
Yükümlülükleri anlamak gerek
e-Fatura ve e-Arşiv’in e-ticaret için çok önemli konular olduğuna dikkat çeken ETID Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, konuşmasında e-ticaretin, bu iki sistemin öncülüğünü yaptığını belirtti. Bu yüzden, e-ticaret sektöründe bu mevzuatları ve yükümlülükleri anlamanın büyük önem taşıdığını söyleyen Hakan Orhun, “Girişimciler için de en önemli fırsat kalemlerinden olan e-ticaret sektöründe, e-dönüşümün nasıl gerçekleştiği, neden gerçekleştiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgilendirme yapmak için bu etkinliği gerçekleştirdik” dedi.
e-Fatura ve e-Arşiv’in yalnızca mevzuatta değil, e-ticaret sitelerinin teknolojik altyapılarında da farklılıklar yarattığını belirten Hakan Orhun, bu yorumunu şöyle detaylandırdı:
“Müşteri tarafından ödeme anında faturanın nasıl kesileceği, müşteriye ve ilgili mercilere nasıl gönderileceği, nasıl saklanacağı gibi temel unsurlar, e-dönüşüm zorunlulukları ile birlikte farklılaştı. Bu farklı düzenleme ve yönlendirmeler için e-ticaret siteleri ödeme sistemlerinde de yenileştirmeye gitmek durumunda kaldılar. Bu konular çok kritik ve e-ticaret firmalarının kusursuz iş yapmaları gerek. Örnekleri paylaşarak sürecin nasıl yapılandırılması gerektiğini gözler önüne serdik. Bu işte yüzde 95’lik başarı, aslında başarısızlık anlamına gelir.”
 
e-Arşiv’e geçiş süreci ve tüm adımlar
e-Dönüşümün kapsamındaki e-Fatura ve e-Arşiv konularını değerlendiren Gelir İdaresi Elektronik Defter Bölge Yönetim Müdürü Engin Uysal, e-Arşiv hakkında bilgiler paylaştı ve şunları söyledi:
“e-Arşiv’de iki farklı yararlanma yöntemi olduğunu görüyoruz. Artık bir portal yöntemimiz yok; entegrasyon veya özel entegrasyon yöntemlerimiz var. Entegrasyon yapmak isteyenler e-Fatura’da olduğu gibi belli testlere giriyor ve buna göre bizden onay alıyor. Özel entegrasyonda ise Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile kurumun hiçbir zorunlu bağlantısı olmuyor. Zaten e-Fatura’ya kayıtlı ve mali mührü olan işletmelerin bir özel entegratöre başvurması, e-Arşiv uygulamasına geçmesi için yeterli. e-Arşiv, hem maliyetleri düşürdüğü, hem de işlenebilir veri olarak işletmenin elinde kaldığı için tercih ediliyor. E-Arşiv konusunda belli bir dosya formatı dayatması yok. Ancak PDF yerine XML dosya formatı kaydı, verilerin daha rahat işlenebilmesi ve altıda bir oranında yer kaplaması yüzünden daha avantajlı oluyor.”  
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics