e-toplum Kamu 08 OCAK 2017 / 14:46

e-Dönüşüm hızla büyüyor

Türkiye’de 2005 yılında e-İmza Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle başlayan e-Dönüşüm süreci, 2016 yılı başında e-tebligat, e-reçete, e-arşiv, e-fatura uygulamalarının zorunlu hale getirilmesi ile hız kazandı. E-imza ile ihaleye katılım, dava açma, defter tutma, patent, ikametgah taşıma, bilet kesme, işyeri adresi değiştirme, tüketici hakem heyetlerine başvurma, ilaç alma, belge ve bilgi saklama, borç bildiriminde bulunma, davalara çağırma gibi birçok işlem kolayca yapılabiliyor. İthalat uygulamaları, evrak belge yönetim sistemi, hastane belge yönetim sistemi, marka ve patent uygulamaları, kayıtlı elektronik posta (KEP) işlemleri gibi e-Devlet kapısına eklenen yeni hizmetler ve çipli nüfus cüzdanlarının devreye girmesiyle e-imzanın kullanım alanları da artacak. Bu beklentiyi dile getiren E-Tuğra EBG Yönetim Kurulu Başkanı N. Hüseyin Kuran, sözlerine şöyle devam etti:
“Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) faaliyet raporlarında sadece e-defter ve e-fatura kullananların toplamı 2015 yılı Eylül ayı sonunda 20 bin civarındayken, 2016’nın aynı döneminde bu rakam 52 bin 214’e ulaştı. İnternet kullanıcı sayısı arttıkça, e- imza üretimi de artıyor. 2016 yılı Eylül ayı sonu itibariyle e-imzada 2 milyon 42 bin 51 sayısına ulaştık. Pazarımız her yıl ortalama yüzde 4.2 seviyesinde büyüyor. Bu büyümeyi ve yeni uygulamaları dikkate aldığımızda, 2017 yılında 3 milyon elektronik sertifikaya ulaşacağımızı öngörüyorum. Sürecin verimli işleyişine destek olabilmek için e-imza üretim merkezlerimizin sayısını 40’ın üzerine çıkardık. Önümüzdeki dönemde de yeni şubeler açacak, ayrıca birçok ilde e-devlet uygulamaları konusunda verdiğimiz eğitim seminerlerini sürdüreceğiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN