e-toplum Kamu 23 EKİM 2016 / 14:44

e-İmza kullanıcı sayısı çipli kartlarla katlanacak

Türkiye’de gelecek üç yıl süresince çipli kimlik kartlarına da tamamen geçilmiş olması planlanıyor. Nüfus cüzdanı yerine geçecek olan bu yeni kartlar, vatandaş için güvenlik ve kolaylık getireceği gibi, bürokrasiyi en aza indirecek. Yeni kimlik kartları ile birlikte e-İmza dönemine geçiş de hız kazanacak. FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Ülke çapında kullanımı 2 milyonu geçen e-İmza uygulamasının sağladığı kolaylıklardan, artık bireyler de faydalanabilecek. Böylece hem usulsüzlükler asgariye inecek hem de yılda 6 bin ağacın kesilmesi engellenecek” bilgisini verdi.
Çipli kimlik kartları ile e-devlet hizmetlerine internetin bulunduğu her yerden erişilebilecek. Kimlik beyanı gerektiren otel, banka, okul gibi kurumlarda kolaylık sağlayacak kart, emniyet, noter gibi kamu işlemlerinde bürokrasiyi ortadan kaldıracak. Seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek bu yeni kartlar, biyometrik veri kaydı özelliği ile sahtecilik ve dolandırıcılık nedeniyle oluşabilen mağduriyetlerin önüne geçecek. Koray Gültekin Bahar, beklentilerini ve stratejilerini şöyle anlattı:
“Ülke çapında kullanımı 2 milyonu geçen e-İmza uygulamasının kolaylıklarından, artık bireyler de faydalanabilecek. Beklentimiz; nihai olarak 50 milyona yakın kişinin e-İmza uygulamasını kullanacağı yönünde. Böylece hem yetersiz kimlik doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlükler asgariye inecek hem e-Dönüşüm alanında önemli bir adım atılacak. Yeni kimlik kartlarını alan vatandaşlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmalar aracılığıyla e-İmza özelliğini aktive edebilecek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics