e-toplum Kamu 17 MART 2014 / 08:03

e-Yazışma bürokrasi hayatına hız katıyor

Kamu kurum ve kuruluşları arasında PTT KEP altyapısı kullanılarak, yazışmaların elektronik ortamda yapılmasına imkân sağlayan e-Yazışma sisteminin tanıtımı 6 Mart’ta Ankara PTT Pul Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı, Büyükelçi Naci Koru, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Tural konuşmalarını yaptı. Tural, “Haberleşme alanında tüm dünyaya hizmet eden bir statüdeyiz. Bugün BT’deki gelişme, adeta her şeyin elektronik ortamda yapılabilmesini zorunlu kılıyor. Devletin haberleşmesini de sağlayan kuruluş olarak çağın gerekleri doğrultusunda e-Yazışma ile ilgili çalışmalara çok önceden başladık. Kalkınma Bakanlığı ile birlikte çalışarak e-Yazışma’nın altyapısını hazırladık ve altı tane kurumda pilot uygulamaya başladık. Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nda test çalışmaları başarıyla tamamlandı ve iki kurum da bugün itibarıyla e-Yazışmaya resmi olarak başladı” açıklamasını yaptı.

Tüm kurumlar süratle e-Yazışma’ya geçmeli
Naci Koru da yıllardır hayalini kurdukları bir sistemin bugün hayata geçmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek “Dışişleri Bakanlığı olarak kendi içimizde resmi yazışmaları elektronik ortamda yapıyoruz ancak diğer kurumlarla bunu gerçekleştiremiyoruz. Cumhurbaşkanlığı ile e-Yazışma yapıyorduk ama PTT ile gerçekleştirilen ortak çalışma sayesinde artık resmi altyapısı oluşturuldu. Bunun yasal zemini de oluşmuş oldu. Diğer kurumların da bir an önce bu sistemle bütünleşmesi gerekli” dedi. “Yaptığımız her işin, Cumhurbaşkanlığı’na yakışır bir şekilde, topluma örnek olmasına özen gösteriyoruz” ifadesini kullanan Mustafa İsen, e-Yazışma’yı da bu şekilde ele aldıklarını ve tüm kamu kurumlarının süratle bu uygulamayı hayata geçirmesi gerektiğini kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:963
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN