e-toplum Kamu 21 EKİM 2017 / 18:11

EBYS ile çevreci yerel yönetimler

Çevre ve Orman Bakanlığı verilerine göre; Türkiye'de bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı 0,7 kg/gün, yani ortalama 140 sayfa. Finans merkezlerinde ve bankalarda kişi başına tüketilen kağıt miktarı ise 180 sayfaya ulaşıyor. Belediyeler de kağıt tüketiminin yaygın olduğu kurumlar arasında. Orta büyüklükte bir belediyede yılda yaklaşık 1,5 milyon kağıt tüketiliyor. Gerek küresel bazda gerekse Türkiye’de geleneksel yöntemler yerine, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri’nin (EBYS) kullanımındaki artış paralelinde çevrecilik adına önemli adımlar da atılıyor. Bu kapsamda enVision tarafından yapılan bir araştırma ile ‘En Yeşil Ofis’ listesine giren belediyeler açıklandı. EBYS kullanımı sonrasında ‘Kağıtsız Ofis’ konsepti ile iş süreçlerinde otomasyon sağlayarak, binlerce ağacın kesilmesini önleyen belediyeler şöyle sıralandı: Kartal Belediyesi, Altındağ Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lüleburgaz Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Sultangazi Belediyesi, Karatay Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Batman Belediyesi, Artvin Belediyesi ve Gölcük Belediyesi. enVision tarafından açıklanan ‘En Yeşil Ofis’ kategorisine giren belediyelerde EBYS kullanıma bağlı olarak doğa koruma kapsamında gerçekleşen istatistikler ise şöyle sıralanıyor: Listede toplam 30 belediye, 7 bin 529 ağacın kurtarılmasını ve 37 milyon su tasarrufu yapılmasını sağlarken, 2 bin 128 ton karbondioksit salınımı ile 147 ton katı atık oluşumunu engelledi. Böylece genel toplamda 62 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlendi. 
 
KUTU
EBYS kullanımı ile ‘kurtarılan ağaç’ sayısında rekor Kartal Belediyesi’nde. Şubat 2014’ten bugüne EBYS sistemini kullanan Kartal Belediyesi, iş süreçlerindeki tam otomasyon sayesinde 3 bin 632 ağacın kesilmesini önlerken, 18 milyon metreküp suyun israf edilmesini ve 72 ton katı atık oluşumunu da engellemiş oldu. Belediyeler arasında ‘En Yeşil Ofis’ kategorisinde birinci olmaktan gurur duyduklarını kaydeden Başkan Altınok Öz, “Çalışmalarımızı ve projelerimizi bu anlayışla temellendirip hayata geçirdik. Geri dönüştürülebilir olan her şey Kartal Belediyesi tarafından ekonomiye kazandırılıp, doğanın korunması amaçlanıyor” dedi.
Altındağ Belediyesi Başkanı Dr. Veysel Tiryaki de EBYS ile evrakla yürütülen iş süreçlerinin otomatik hale geldiğini, karar verme süreçlerinin hızlandığını, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresinin kısaldığını, insan hatalarının ortadan kalktığını, kurum içi iletişim kanallarının daha iyi hale geldiğini belirtti. Bu çalışmalar ile 6,5 milyon kağıda denk gelen 773 ağacın kesilmesinin önüne geçilmiş oldu.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN