e-toplum Kamu 03 HAZİRAN 2017 / 11:22

Ege’de BTvizyon rüzgarı esti

Anadolu’nun farklı şehirlerinde, bilişim teknolojileri sunucu şirketleri ile profesyonel kullanıcıları buluşturan BTvizyon Toplantıları, Denizli’nin ardından İzmir’de de gerçekleştirildi. 18 Mayıs günü İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenen etkinlikte, bilişim teknolojileri alanındaki gelişmeler, yeni eğilimler ve ürünler hakkında bilgi verildi.
BTvizyon İzmir etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, Türkiye bilişim sektörünün gelişimi hakkında bilgiler verdi. TÜBİSAD verilerine göre Türkiye bilişim pazarının 2016 yılında yüzde 14.4 oranında büyüme kaydederek 934.3 milyar TL’lik hacme ulaştığı bilgisini veren Aksun, bu yıl da büyümenin çift haneli olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü kaydetti.
Türkiye’nin farklı şehirlerinde 16 yıldır gerçekleştirilen ve bilişim teknolojileri sunucuları ile profesyonel kullanıcıları buluşturan BTvizyon Toplantıları, bu yıl Eskişehir, Çanakkale, Adana, Erzurum ve Ankara’nın yanı sıra Girne’de de gerçekleştirilerek devam edecek. Etkinlikler dizisinin bundan sonraki ilk durağı 6 Temmuz’da Eskişehir olacak. Aksun, “Bilişim sektörünün büyümesine yaklaşık 25 yıldır hizmet vermekte olan BTHABER Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza attı, bu konuda BT sektörü, kurumsal hayat ve kamu arasında güçlü bir köprü oldu, olmaya da devam ediyor” dedi.
Açılışta konuk konuşmacı olarak yer alan Cementir Holding, Çimentas Group, Türkiye MIS-IT Yöneticisi Gökhan Yurtesen dönüşümde insan faktörünün önemini vurguladı ve ardından “Dijital Değişim” başlığı altında bir sunum gerçekleştiren Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü Meltem Yeğen, dijital devrimin, kendisinden önce gelen tarım, sanayi ve bilgi devriminden daha etkili olacağını belirterek, markaların dijital devrime ayak uydurmak için teknolojiyi tüm iş süreçlerinde kullanmaları gerektiğini kaydetti.  Fujitsu tarafından bu yıl gerçekleştirilen araştırmadan veriler sunan Meltem Yeğen finans, sigorta, sağlık, üretim, lojiktik ve perakende sektörlerinin dijital dönüşümün en yoğun gerçekleştiği sektörler olduğu söyledi.
Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Satış Müdürü Emre Taşman ise mobil dünyadan başarı hikayelerinden örnekler vererek, Toughbook ve Tougpad ürün yelpazelerinin tanıtımını yaptı.
“Yönetilebilir Siber Güvenlik ve Yerel Yasalar” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Logo Siber Güvenlik Genel Müdürü Murat Alpohan da, Logo Siber Güvenlik ve Teknolojileri tarafından geliştirilen Türkiye’nin firewall’u Bergnet hakkında bilgiler verdi.
“Fidye Yazılımlara Karşı Korunmanın Yolları” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Sonicwall Türkiye Ülke Satış Lider Özben Miçooğulları da son günlerin gündeminde yer alan WannaCry’ın 200 binden fazla bilgisayara yayıldığını ve fidye yazılımların da 2016 yılında milyonlar seviyesinde yayılma gösterdiğini kaydetti. Kurum ve şirketler açısından fidye yazılımların ciddi bir risk haline geldiğini kaydeden Özben Miçooğulları, Sonicwall, NGFW ürün ailesi hakkında da bilgi verdi.
Çeşitli kaynaklardan yararlı bilgiler bulmak olarak tabir edilen veri keşfi hakkında bilgi veren BiSoft Bilgi Teknolojileri Satış Müdürü Murat Çankaya, sunumunda, BiSoft olarak veri keşfi ve iş zekası konularında sundukları çözümleri tanıttı.
“Dönüşüm ve Geleceğe Hazır Kurumlar” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Dell EMC Kanal Satış Yöneticisi Masis Anayurt, dijital dönüşümün gerçekleşmesi için BT, işgücü ve güvenlik olmak üzere üç alana odaklanılması gerektiğinin bilgisini verdi. Gelecek 15 yıla iş odaklı, bulut tabanlı uygulamalar, büyük veri ve analitik ile nesnelerin internetinin damgasını vuracağını belirten Masis Anayurt, şirketlerin kendilerini bugünden geleceğe hazırlamaları gerektiğini vurguladı.
 
Dijital dönüşümde insan faktörü 
BTvizyon İzmir etkinliğinin açılışında bir “Dijital Dönüşümün İncelikleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Cementir Holding, Çimentaş Group Türkiye MIS – IT Yöneticisi Gökhan Yurtesen, dijital dönüşüm süreçlerinde anahtar kelimenin “insan” olduğunu belirterek, bu konuda nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini şu maddeler ile açıkladı:
Başarılı bir dijital dönüşüm için kendimizden zeki, yetenekli ve istekli insanlar bulup, onlarla çalışmak
BT ekibi olarak onları organize ve motive etmek, donatmak;  yaratıcılıkları için serbest bırakmak, (Eğitim, benchmark fırsatları, seminerler vs)
Prensip ve kuralların kurumsallaşması ve kemikleşmesini sağlamak
Teknolojiden çok insana odaklanmak, teknolojiyi onların çağırmasını sağlamak, BT’nin işlerine etkisini kendilerinin anlamalarını sağlayacak ortamı oluşturmak
Talimat verilen ve denetlenen değil, yetkilendirilmiş, karar veren kullanıcılara dönüştürmek
Nasıl yapılacağı ile değil, neden yapılacağını anlamalarını sağlamak
Son kullanıcı memnuniyeti ve geri bildirimleri ile anahtar kullanıcıları ödüllendirmek. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics