e-toplum Kamu 19 ARALIK 2015 / 16:08

Eğitim ekosistemi oluşuyor

Bilişim Garaj Akademisi’nin sponsorluğunda, Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği’nin düzenlediği ‘Ankara Atölye Çalışması’, MEB YEĞİTEK Genel Müdürlüğü himayesinde ve Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
STK, kamu, üniversite ve özel kurumların iş birliğinin güzel bir örneğinin sergilendiği ‘Ankara Atölye Çalışması’na;  bilişim teknolojileri öğretmenleri, bakanlık yetkilileri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.  BTE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Yılmaz, bu çalışmayı; tüm paydaşların bir araya geldiği örnek bir zümre toplantısı olarak nitelendirerek “ Öğrencilerimizi çağın gerekleriyle donatabilecek BT öğretmenleri için mesleki gelişim sürekli bir ihtiyaç” ifadesini kullandı. Atölyede BT eğitimcileri, Fatih Projesi hakkında YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş’ten bilgi alma fırsatı da yakaladılar.
 
Atölye çıktıları EBA’ya yüklendi
Atölyede katılımcılar,  temalara ilişkin eğitim aldıktan sonra ekiplere ayrılarak materyaller ürettiler. Atölye çıktıları EBA (Eğitimde Bilişim Ağı) platformuna yüklenerek bilgi paylaşma kültürünün oluşmasına katkı sağlandı. Tamamıyla gönüllülük esasıyla yürütülen atölye çalışmalarının ilki İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilirken Ankara ayağı yine BTE Derneği İzmir Temsilcisi Olcay Büyükçapar koordinatörlüğünde düzenlendi. Öğretmenlerden gelen yoğun talepler dikkate alınarak atölyelerin devamı için BTE Derneği Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Turgay Alakurt tarafından Eskişehir Kütahya Bölgesi çalışmaları da başlatıldı.
 
Tüm paydaşlar bir arada
3B teknolojiler, mobil uygulamalar ve robot programlama temalarında gerçekleştirilen Ankara Atölyesi’nde katılımcılar Bilişim Garaj Akademisi Kurucusu Doç. Dr. Selçuk Özdemir’den robot programlama, Cumhurbaşkanlığı Yeni Medya Uzmanı Buğra Ayan’dan mobil uygulama geliştirme konularında eğitim alırken, 3B teknolojiler seminerinde bir gazoz açacağı tasarlayıp çıktısını alma imkânı buldular. Autodesk Akdeniz Bölgesi Koordinatörü Evren Arın’ın ‘16 Yaş Altı Teknolojiler’ hakkında bilgi verdiği atölyede, Prof. Dr. Yasemin Gülbahar ve Yard. Doç. Dr. Filiz Kalelioğlu yönetiminde Uluslararası Bilge Kunduz etkinliği de düzenlendi. Bu etkinlik; bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Eğitimlerin ardından ekiplere ayrılan BT eğitimcileri, örnek materyaller üretirken bir yandan da masa konuğu olarak atölyeye katılan, Prof. Dr. Deniz Deryakulu, Prof. Dr. Yasemin Koçak Usluel, Prof. Dr. Sadi Seferoğlu, Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, Doç. Dr. Erman Yükseltürk, Doç. Dr. Abdullah Kuzu, Yard. Doç. Dr. Serpil Yalçınalp ile fikir alışverişinde bulundular.
Ankara Atölyesi’ne YEGİTEK Daire Başkanı Yakup Yüksel ve Koordinatör Ahmet Şamil Demircan destek olurken katılamayan öğretmenlerin faydalanabilmesi için etkinliği ‘Vitamin Öğretmen’ yayınladı.  
 
 
 
ETİKETLER : 1051

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics