e-toplum Kamu 02 ARALIK 2017 / 11:05

Ekonomi, yaratıcı gençlerle kazanacak

Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) hazırladığı, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İMECE Programı kapsamında, Ankara’da bir girişimcilik etkinliği düzenlendi. Üretme yetkinliğinin geliştirilmesini ve yaratıcı düşünce ile ekonomide sürdürülebilir üretimin teşvik edilmesini amaçlayan İMECE Maker Fest 2017, 300’e yakın ziyaretçinin katılımı ile gerçekleşti. Türkiye’nin maker ekosisteminden önemli üreticileri mülteci ve Türk girişimciler ile buluşturan etkinlikte, İMECE kapsamında eğitim alan 90 mülteci ve Türk girişimcinin yaptığı ürünler sergilenirken, maker hareketine destek verenlerin stantları da yer aldı. Gençleri teknoloji ve inovasyonla buluşturan birçok etkinliğin yapıldığı festivalde, robotik, drone, hareketli heykeller, deriden aksesuar yapımı gibi atölye çalışmaları düzenlendi. Stantlarda da 3D yazıcı ile hazırlanan ve el-parmak deformasyonu olan çocuklara yönelik mekanik eller, yağmurun yağma sistemi ile çalışan havadan su elde eden cihaz, deri ve örgüler ile hazırlanan objeler, atık malzemelerin kullanımıyla hazırlanan çeşitli ürünler başta olmak üzere birçok ürün sergilendi. Etkinlikte konuşan Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, şunları söyledi:
“Yeni nesil, tüketimden değil, üretimden geçen bir nesil olmalı. Gençler artık kendileri yapıyor, üretiyor. Biz de onları, eksik kaldıkları noktada eğitimlerle destekliyoruz. Amacımız gençlerin keşfetme, araştırma, işbirliği ve etkileşimle bilgilerini geliştirmek ve toplumu ve dünyayı anlamalarını ve toplumu ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmelerini sağlamak.”
Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Uzun yıllardır Türkiye’deki maker hareketinin parçasıyız. Bu nedenle Türklerin ve mültecilerin iş kurma süreçlerini destekleyen birçok etkinlik yapıyoruz” dedi. Etkinlikte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Başkanı Hakan Yurdakul ise “Cumhurbaşkanlığı olarak mültecilerin istihdamına ilişkin çalışma izinleri, kayıtdışı ekonomiden çıkarak kayıt içi ekonomiye girmeleri, çalışma bedelleri gibi konularda çalışmalarımız var” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics