e-toplum Kamu 30 EKİM 2016 / 06:30

Endüstri 4.0 sürecinde endüstriyel dönüşümün ekosistemi oluşmalı ‘

Endüstriyel Dönüşüm Paydaşlar Toplantısı’, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından, KOSGEB ve TÜBİTAK’ın iş birliği ve Denizbank'ın ana sponsorluğunda 20 Ekim tarihinde Ankara’da düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin öncelikle düşük ve orta teknolojiye dayalı sanayi yapısından kurtulması gerektiğini söyleyerek "Bugün üretim yapımız; orta düşük ve düşük teknolojik bir üretimi sağlıyor. Dolayısıyla yüksek teknolojinin, ihracatımız içindeki payı çok düşük seviyede” dedi. Sanayi 4.0 devrimi sürecinde Türkiye'nin stratejik bir dönüşüm yapması ve endüstriyel dönüşümün ekosistemini oluşturması gerektiğine işaret eden Çelik, "Sanayi 4.0 dijitalleşmeyi getiren bir devrim, buna sessiz ve kayıtsız kalmamız mümkün değil. Özellikle küçük işletmeler için teknolojik ekosistemin oluşturulması şart görünüyor” açıklamasını yaptı.
KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB'in, KOBİ'lere Ar-Ge ve inovasyon konularında destek verdiğine dikkat çekerek “KOBİ’lerimizin uluslararası rekabette ayakta kalabilmelerinin yolu Ar-Ge, yenilikçilik, markalaşma ve teknolojiden geçmekte. ‘Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’ kapsamında, bugüne kadar 3000’i aşkın işletmeye toplamda 321 Milyon TL’den fazla destek sağlandı. KOSGEB olarak KOBİ’lerin hızla değişen dünyaya ayak uydurmalarına yardımcı olacak bu enstrümanlarla her zaman yanlarındayız” dedi.
Toplantının ardından TOSYÖV’ün bünyesinde bulunan firmaların Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerini artırmak amacıyla, TBD  ile TOSYÖV arasında iş birliği protokolü gerçekleştirildi. Protokolü; TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin ile Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı İlker Tabak imzaladı. Protokol ile; KOBİ’lerin ‘bilişim-sanayi iş birliğine’ katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla TBD’nin bilgi ve birikimi, teknolojik altyapısı KOBİ’lerin hizmetine sunulacak. TBD ve TOSYÖV, KOBİ’lerin bilişim teknolojileri kullanarak verimliliğini artırmak amacıyla eğitim, bilgilendirme ve etkinlikler düzenleyecek,  ortak projelere imza atacak. TBD ve TOSYÖV; TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve ilgili bakanlıklar da dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası tüm hibe projelerinin hazırlanması ve fonlanan projelerdeki faaliyetlerin gerçekleştirilmesi konusunda da öncelikli iş birliği ortağı olacak.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics