e-toplum Kamu 30 ARALIK 2017 / 06:20

Enerji sektörü tüm detayları ile çalıştayda ele alındı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğü ile Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ve Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 3. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin yeni piyasadaki rolü ve Ar-Ge öncelikleri ele alındı. Sektörden yaklaşık 400 profesyonel ve akademisyenin gün boyunca paneller ve ikili görüşmelerde bir araya geldiği çalıştayda, enerji sektöründe Ar-Ge faaliyetleri üzerine bilgi paylaşımında bulunuldu. Ar-Ge Başarı Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu etkinliğin açılış konuşmalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ve GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan yaptı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, açılış konuşmasında, “Milli enerji ve maden stratejimizde, YEKA ihale modelindeki en önemli parça yerlilik ve yerli Ar-Ge projeleri. Üniversitelerde Ar-Ge’de en çok odaklanılan konu güneş ve rüzgar. Bu kaynakların ardından, verimlilik alanında da birçok üniversitenin çalıştığını, daha sonra pil ve elektrikli araçlar ile ilgili konulara önem verildiğini gözlemledik” dedi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, çalıştayda yaptığı konuşmasında şöyle konuştu:
“Ülkemizin gelişmesi ile birlikte elektrik ve doğalgaz şebekesinin daha iyi bir seviyeye ulaşması, yani büyürken gelişmesi, gelişirken de etkin bir sisteme dönüşmesini sağlayabileceğimize inanıyorum. Elektrik ve doğalgaz dağıtım sistemimizin altyapısının uluslararası kalite standartları düzeyine ulaştırılması, yerlilik oranının artırılması, kayıpların ve maliyetlerinin düşürülmesi gibi hedefler doğrultusunda elektrik ve doğalgaz iletim ve dağıtım şirketlerine Ar-Ge bütçeleri tahsis ettik. 2014 yılından itibaren Ar-Ge başvurularından kurumumuz Ar-Ge Komisyonu tarafından kabul edilen ve tamamlanan projelere bakıldığında, bu hedefler doğrultusunda çok yol aldığımızı söyleyebilirim. Bugüne kadar elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin sunduğu 369 projeden 137’sini kabul ettik ve 32 tanesi sonuçlandı. Kurumumuzca 2014 yılından bugüne kadar kabul edilen tüm projelerin yaklaşık maliyeti 111 milyon liraya ulaştı.”
Çalıştayda elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri, sektördeki diğer oyuncuların geliştirdikleri Ar-Ge projeleri hakkında bilgi sahibi olurken, ikili görüşmelerde de Ar-Ge alanında potansiyel üniversite – sanayi işbirliği fırsatları değerlendirildi. Çalıştayın son oturumunda ise siber güvenlik ile ilgili uzman isimlerin sunumları yer aldı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics