e-toplum Kamu 21 MAYIS 2017 / 12:46

eTR ödülleri ile örnek uygulamalara tam destek

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen “14. eTürkiye (eTR) Ödülleri” TBMM’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. eTR ödülleri ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor. eTR Ödülleri toplantısında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik şunları söyledi:
“Dijitalleşme sadece iş dünyasının değil kamunun da dönüşümünde önemli bir itici güç. Bu noktada, kamuda e-dönüşüme liderlik edenlerin rolü öne çıkıyor. e-Devlet’i sadece verimlilik için değil, daha şeffaf ve hesap verebilir, daha yenilikçi, daha katılımcı ve kapsayıcı; neticede güvenilir bir devlet için temel unsur olarak görüyoruz. Bu anlayışı içselleştirmiş e-dönüşüm liderleri ve tüm kamuya bu anlayışın sirayet etmesiyle bunu başarabiliriz. Birçok sektörü yatay kesen bilgi teknolojileri ve dijitalleşmenin çeşitli yönlerinin, çeşitli bakanlıkların sorumluluk alanına girdiği hepimizin malumu. Bu anlamda, kamuda koordinasyonu en etkili şekilde yapacak, özel sektör ve STK katılımcılığını sağlayacak bir kurul veya yapının geliştirilmesini önemli görüyoruz. Bu yönde TÜSİAD olarak her türlü çalışma ve desteği sunmak isteriz. eTürkiye Ödüllerine aldığımız her başvuru, geliştirilen her yeni projenin, bilgi toplumuna dönüşüm yolunda bizi ileri taşıdığını vurgulamak istiyorum.”
 
Ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın temeli
 
TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise konuşmasında şu bilgileri verdi: 
“Bu yıl 51 proje başvurdu. 14 yılda başvuran proje sayısı 500’e dayandı. 13 yılda 75 proje ödül aldı. Bugün ise 24 proje finale kalmış durumda. 14 yıl önce yola çıkarken, Türkiye’nin e-dönüşümünden söz ediyorduk. O yıllarda e-dönüşüm dediğimiz süreç, şimdi herkes tarafından dijitalleşme olarak tanınıyor. Sanayide dijital dönüşümü Sanayi 4.0 ifade ediyor. Aynı kavram, devletin dijital dönüşümü için de geçerli. Dünyada dijitalleşmenin hızı ve ivmesi sürekli artıyor. Ülkemiz, bu hızlı gelişime ayak uydurmak, hızla uyum sağlamak zorunda. eTR Ödüllerimiz ise kamu kurum ve kuruluşlarımızı bu hıza teşvik amacını güdüyor. Sanayi devrimini, bilişim ve teknoloji devrimiyle birlikte düşünmek, ülkemizin ekonomik büyümesi ve sosyal kalkınması için kilit önemde.”
 
Kamu başarı hikayeleri yaratıyor
 
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Colman Deegan da konuşmasında Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolundaki dönüşüm sürecini hızlandıran eTürkiye ödüllerine ana sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Dijitalleşen nüfusla birlikte sadece şirketlerin değil, vatandaşlarımıza doğrudan hizmet ulaştıran, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının da dijitalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ‘Yarına Hazırım Platformu’ ve ‘Vodafone Dijitalleşme Endeksi’ uygulamaları ile kurumların dijitalleşme süreçlerini hızlandırıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından, Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler, Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler, Kamudan Kamuya e-Hizmetler, Küçük Ölçekli Belediye, Orta Ölçekli Belediye ve Büyük Ölçekli Belediye kategorilerinde finalde kalan 24 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi. 14. eTR Ödülleri'ni kazananlar şöyle sıralandı: 
 
Yerel Yonetimlere Yönelik Kategoriler
 
"Küçük Ölçekli Belediye" kategorisinde ödüle hak kazanan kurum ''Artvin Belediyesi - Engelsiz Belediye (İYİBu) projesi''.
"Orta Ölçekli Belediye" kategorisinde ödüle hak kazanan kurum ''Süleymanpaşa Belediyesi- Yapay Zeka Destekli Mutlukent projesi''.
"Büyük Ölçekli Belediye" kategorisinde ödüle hak kazanan kurum Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü - Mobil Çevre Denetim Sistemi.
 
Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler
 
"Kamudan Kamuya eHizmetler" Orman Genel Müdürlüğü – "ORDEP" Projesi.
"Kamudan İş Dünyasına eHizmetler" Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü –''İRİS" projesi.
"Kamudan Vatandaşa eHizmetler" Sağlık Bakanlığı – "ESİM" projesi.
 
Özel ödüller
 
eDevlet uygulamaları ile örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen, “TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü”nü Orman Genel Müdürlüğü OYMES projesi aldı. “TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen "En iyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü"nü ise Sağlık Bakanlığı ENabız projesi kazandı. Etkinliğin ana sponsoru Vodafone Türkiye tarafından finale kalan kurumlar arasından Vodafone Dijitalleşme Endeksi’nde en yüksek puanı alan kuruma verilen Vodafone Türkiye Özel Ödülü’nü ise Milli Eğitim Bakanlığı Engelsiz DYS projesi aldı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics