e-toplum Kamu 20 NİSAN 2016 / 13:28

eTürkiye Ödülleri sahiplerini buldu

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 13’üncü eTürkiye (eTR) Ödülleri, 8 Nisan’da TBMM’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefiyle düzenlenen eTR Ödülleri’ne kamu ve özel sektörün bilişim yöneticileri ilgi gösterdi. Toplantıda TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt konuşmalar yaptı. Aydın, “Devlet ve özel sektör olarak bilgiyi menkul değer olarak görüp katma değer yaratmalıyız” derken,  Eczacıbaşı da, “Teknolojiye dair bildiğimiz her şey hızla eskiyor. Yerini, anlamakta zorluk çektiğimiz yeni kavramlar, yeni paradigmalar alıyor. Ülkemiz, bu hızlı gelişime ayak uydurmak, hızla uyum sağlamak, koşusunu daha hızlandırmak zorunda. Tüm şehirlerde ‘Akıllı Şehir’ stratejisinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” yorumunu yaptı.
 
Stratejiler sahiplenilmeli
“Dijitalleşen ekonomi içerisinde dijital devletin varlığı büyük önem taşıyor” ifadesini kullanan Koç, “Hedeflere ulaşılması için e-Devlet stratejilerinin üst düzeyde sahiplenilmesi büyük önem taşıyor” dedi. Argat da, “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağına yönelik çalışmaların, çok daha hızlandırılması gerekiyor. Bilgi toplumuna dönüşüm genç insan kaynağında yatıyor” derken, Öğüt de “4.5G ile dünya çapında rekabetçi ülke olma hedefine ulaşma yolunda, büyük bir atılım daha yaptık” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından, ‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’, ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’, ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ ve ‘Yerel Yönetimler’ kategorilerinde finale kalan 26 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylamayla belirlendi. 13. eTR Ödülleri'ni kazananlar şöyle sıralanıyor:
 
‘Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler’de;
Kamudan Kamuya eHizmetler:
Kalkınma Bakanlığı, Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı  - e-Yazışma
Kamudan İş Dünyasına eHizmetler: BTK – İnteraktif Frekans İşlemleri Sistemi (İFİS)
Kamudan Vatandaşa eHizmetler: Sağlık Bakanlığı - e-Nabız
 
‘Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler’de;
Küçük Ölçekli Belediye:
Selçuk Belediyesi - Mobil Belediyecilik Uygulamaları
Orta Ölçekli Belediye: Kadıköy Belediyesi - Aklımdaki Kadıköy
Büyük Ölçekli Belediye: İETT - Akıllı Ulaşım Sistemleri ile Toplu Taşımada Hizmet Kalitesinin Arttırılması
 
Diğer yandan, e-Devlet uygulamalarıyla örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen, ‘TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü’nü ‘TBMM Mobil Uygulama’ projesi aldı. ‘TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen ‘En iyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü’nü ise ‘TSE BelgeNET’ projesi kazandı.  Etkinliğin ana sponsoru Vodafone Türkiye tarafından, finale kalan kurumlar arasından Vodafone Dijitalleşme Endeksi’nde en yüksek puanı alan kuruma verilen ‘Vodafone Türkiye Özel Ödülü’nü Sağlık Bakanlığı aldı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics