e-toplum Kamu 13 ARALIK 2015 / 15:10

Fatih Projesi’nin paydaşları buluştu ‘

Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015’, MEB bünyesinde ‘Eğitimde FATİH’ projesini yürüten Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından, 5 Aralık tarihinde Bakan Nabi Avcı’nın da katılımıyla Ankara’da düzenlendi.
Fatih Projesi’ne katkı sağlamak ve proje çerçevesinde oluşan ekosistemi daha etkin kullanmak amacıyla gerçekleştirilen ‘Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015’ kamu, özel sektör, üniversite temsilcilerini ağırlarken özellikle Türkiye’den ve dünyadan eğitimcilerin katılımıyla da büyük ilgi gördü. Zirvenin açılışı; YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş’in Fatih Projesi ile ilgili gelişmelerle ilgili bilgi verdiği konuşmasıyla başladı. Fatih Projesi’nin dünyanın en büyük eğitim teknoloji hamlesi olduğunu söyleyen Ateş, “Tasarımı ülkemizde yapılan tablet bilgisayar setleri okullarımıza ulaştırıldı. Proje, yerli bilişim sektörünü destekliyor ve sektörde çok önemli istihdam sağlıyor. Fatih Projesi kapsamında 400 bin öğretmen eğitim aldı. Bunlarla birlikte sağlanan donanımları, öğretmen ve öğrencilerin etkin bir biçimde kullanımına yönelik www.eba.gov.tr portalı oluşturuldu. ‘EBA Portal’; ders ve sınıf seviyelerine uygun, zaman, yer ve araçlardan bağımsız olarak erişim sağlanabilen güvenli içeriklerle zenginleştirildi. 3 yıl önce hayal edilmesi bile zor olan bu donanım, yazılım, altyapı ve sistemlere bugün itibarıyla sahibiz. Diğer yandan projenin bir diğer önemi de iş birliklerinden kaynaklanıyor. Bu zirveyi de, kapsamını daha genişleterek tüm paydaşlarımızla da bir araya gelmek için devam ettirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı. Dinçer Ateş, Fatih’in küresel bilişim sektörünün dikkatini ülkeye çeken, Türkiye’nin kısa ve orta vadede eğitim donanımı, eğitim içeriği ve eğitim yazılımları ihraç eden konuma ulaşmasına önayak olacak bir hacme sahip olduğunu vurguladı.
 
EBA ile bir içerik ekosistemi kuruluyor
Bakan Avcı konuşmasında; eğitimin zamanın ruhuna göre formatlanmaya ihtiyacı olduğunu söyleyerek eğitim kurumlarının yeniden tasarlanması gerektiğini kaydetti. Avcı sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim süreçlerini ve eğitim ortamlarını, esas cevheri, ana özü koruyarak sürekli bir güncellemenin ve yenilenmenin neredeyse otomatiğe bağlandığı bir dinamizme kavuşturmak gerekiyor. Eğitim teknolojileriyle donattığımız okullarımızı, oluşan yeni kaynaklarla buluşturuyoruz. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile günün şartlarına cevap vererek içeriği öğretmen ve öğrencilere sunuyoruz. EBA ile bir içerik ekosistemi kuruluyor. Çalışmaları öğretmenlerle birlikte yaparken üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin ve sektör temsilcilerinin birikimlerinden de yararlanmak istiyoruz. Eğitim Teknolojileri Zirvesi de bu çalışmaların bir ürünü.” Google Eğitim Direktörü Bram Bout da, 2013 yılında ‘Google Science Fair Winner’ Elif Bilgin’i de hatırlatarak geleceğe baktığında çok heyecanlandığını söyledi. Bout, “Bilgiye erişim gelecekte fark yaratan bir unsur olmayacak. Önemli olan kritik düşünme biçimleri ortaya çıkarmak. Öğretmenlere, eğitimcilere büyük rol düşüyor” dedi. KHAN Academy Ülke Direktörü Alp Köksal, “Kullandığımız iletişim dili; kişiye özel ve kişinin kendi hızında öğrenmesine olanak tanıyor. Tek bir şey bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin” ifadesini kullanıp YEĞİTEK ile iş birliği protokolü yaptıklarını da kaydetti.
 
Ortak akıl oluşturmak gerekiyor
Başkanlığını YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş’in yaptığı ‘Eğitim Teknolojileri’ konulu panele; TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ercan Topcu, UDHB Haberleşme Genel Müdürlüğü Evrensel Haberleşme Hizmetleri Daire Başkanı Orhan Kemal Ardıç, Kalkınma Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Bilgi Sistemleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül katıldı. PARDUS’un etkileşimli tahtada uygulanması konusunda Ankara Bahçelievler Anadolu Lisesi’nde pilot uygulama başlatılacağının aktarıldığı panelde, ortak akıl oluşturmanın ve algoritmik düşünmenin öneminin altı çizildi.
 
Hayallerinizi kodlayın!
Bakan Avcı ve YEĞİTEK Genel Müdürü Ateş’in de dinleyici olarak katıldığı ‘Kodlama ve Kod Eğitimi’ oturumunda; programlama derslerinin bağımsız olarak kalmaması, diğer derslerle de ilişkide olması gerektiği vurgulanırken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi üzerine Türkiye’den ve dünyadan modeller sunuldu ve “Hayallerinizi kodlayın!” mesajı verildi. Bakan Avcı oturumun sonunda, “Dünyadaki eğitim modellerini eğitim sistemimize ithal etmek konusunda çok acele etmemeliyiz. Farklı bölgelerde pilot uygulamalara başlayacağız” şeklinde konuştu. Zirvede ayrıca; Geleceğin Teknolojik Sınıfları, Eğitimde Mobil Öğrenme, Üç Boyutlu Teknolojiler, Eğitimde Bilinçli ve Güvenli Internet Kullanımı, Eğitimde Engelsiz Bilişim oturumları da düzenlendi.
 
 
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics