e-toplum Kamu 22 OCAK 2017 / 15:00

Fiber olmazsa dijital dönüşüm de hayal olacak!

Dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, M2M, nesnelerin interneti (IOT) gibi kavramları konuşmaktan öteye geçtiğimiz ve bu yönde kurumların yatırımlarını hayata geçirmeye başladığı günümüzde Türkiye’deki mevcut internet altyapısı için de tehlike çanları çalmaya başladı. Bu altyapının temelini oluşturan fiber kablolama konusunda hızlı kararlar alınıp, mevcut çalışmalar hızlandırılmadığı sürece Türkiye, bir treni daha kaçırmış olacak. Artık sadece bilgisayarların değil, farklı cihazların da internete bağlanacağı ve 2020 yılında 50 milyar cihazın internete bağlı olacağı düşünüldüğünde iletişim altyapısının önemi ortaya çıkıyor.
Başbakan Binali Yıldırım’ın hem bakanlığı hem de Başbakanlığı döneminde fiber konusuna verdiği desteklere rağmen bu konuda yeterince yol alınamadı. Vodafone Türkiye’nin Axon Danışmanlık ile birlikte gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu” raporu da ev ve işyerlerine giden fiberin Türkiye’ye kazandıracağı avantajlar konusunda bilgi veriyor.
Türkiye’de fiber altyapı kapsamasının tüm hanelere ulaştırılması için en uygun teknoloji ve uluslararası yatırım modellerinin analiz edildiği raporda, devletin açık erişim ağı için vereceği makul seviyede finansal ve düzenleyici destek ile bu sorunun büyük ölçüde ortadan kalkacağı belirtiliyor. Bu destek ile beş yıl içinde 100 bin üzeri nüfusa sahip tüm şehirlerdeki tüm binalara fiber kablo gidebilir.
Günümüzde evlere genişbant götürmekte olan birçok teknolojinin mevcut olduğu belirtilen raporda, bu teknolojiler arasında teknik olarak en gelişmiş olan evlere ve binalara kadar giden fiber teknolojisi “Açık Erişim Şebekesi” modeliyle Türkiye için önerildi. Rapor kapsamında bu teknolojilerin Türkiye için uygunluğu ve getireceği avantajlar da ele alındı.
Axon Danışmanlık tarafından hazırlanan raporda, Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı 2015-2018 Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na atıfta bulunulurken, sürekli artan bant genişliği ihtiyacını karşılamak için uzun vadeli çözüm önerisi olarak FTTH/B teknolojisi ele alındı. Ülkelerin fiber altyapısı kapsamında FTTH/B'nin getireceği kapsama alanı ve teknolojik özelliklere vurgu yapıldı. Tek seferlik, uygun şekilde tasarlanmış bir yatırım ile yapılacak bu girişimin Türkiye’ye uzun yıllar kullanılabilecek bir altyapı sağlayacağı açıklandı.
Türkiye'deki tüketicilerin veri tüketiminde, mobil hizmetlerden daha çok sabit hizmetlere yöneldiğine dikkat çeken rapor, dünya çapında ortalama aylık sabit genişbant bağlantı veri tüketiminin 2021 yılında ayda 180 GB'a yükselmesinin beklendiğini ortaya koyuyor. Ayrıca, Türkiye’nin 2015 yılında sahip olduğu 54,9 GB/ay ortalama veri tüketiminin yıllık bazda yüzde 22 (CAGR) ile artması halinde bu ortalamaya ulaşmasının olası olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de şebeke kurulumu için uygun koşulların oluşmasını teşvik etmenin yatırım fırsatları yaratacağının aktarıldığı rapor, yaklaşık 535 milyon dolar yatırımla evlere kadar giden fiber FTTH/B hizmetinin fazladan 4,76 milyon haneye götürülmesini sağlayacağı vurgulandı.

“Yatırımlarımız artarak devam edecek”
Son günlerde, Vodafone’un Türkiye pazarından çekilebileceği ile ilgili fısıltılar kulislerde yer alırken, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, bu konuda noktayı koydu: “Biz Türkiye pazarından çekilmiyoruz, yaptığımız yatırımlar da artarak devam edecek.”
Türkiye’nin geleceği için fibere yatırımın şart olduğunu ve devletten bu konuda düzenleyici olarak destek beklenildiğini kaydeden Hasan Süel, ülkedeki fiber altyapının genişletilmesinde bundan sonraki yeni adres olarak Ortak Altyapı Şirketi’ni gösterdi.
Ulusal bir genişbant politikasının oluşturulmasının, güçlü Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir anahtar olduğunun altını çizen ve Vodafone’nun bu konuda kesintisiz olarak yatırımlarını sürdürdüğünü vurgulayan Hasan Süel, şunları kaydetti:
“Sektörümüzde yatırımları teşvik edici modellerin geliştirildiği ve yatırım yapmak isteyenlerin ödüllendirildiği bir iklim sağlanırsa, Türkiye’nin iletişim sektöründe kendi bölgesinin öncü ülkelerinden biri olabileceğine inanıyoruz. Ülkemizde hızlı genişbant internet erişiminin, temel vatandaşlık hakkı olarak belirlenmesi ve bir haneye giden temel hizmetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Biz de Vodafone Türkiye olarak ‘kurumsal bir vatandaş’ olarak bu vatandaşlık görevi için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Ülkenin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından biri olarak, Türkiye pazarında uzun vadeli büyüme vizyonumuz doğrultusunda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Yatırımlarımızı 2017 yılında da aynı hız ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Tüketicilerimize genişbant teknolojilerindeki global deneyimimizi yansıtacağız ve onlara en iyi hizmeti vereceğiz. Dijitalleşmenin Türkiye’nin tamamını, her bireyi, her evi, her kurumu, özetle her hayatı kapsaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
 
YORUMLAR
erme 18 ŞUBAT 2017 / 23:53 0 0
altyapınız sağlammı'ki heryere fiber götüreceksiniz siz bu kafayla hiçbiryere bişey götüremezsiniz memlekete yağmur yağıyor ülke okyanus gibi sulara gömülüyor böylemi geliştireceksiniz klasik türk işi yap geç

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics