e-toplum Kamu 08 OCAK 2017 / 14:49

Gaziantep’te örnek uygulama

Enerjisa’nın dağıtım şirketlerinden Toroslar EDAŞ, elektrik dağıtımını üstlendiği altı kentten biri olan Gaziantep’te 2016 yaz döneminde ‘Akıllı Şehir’ örnek uygulamasına başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütülen ve ‘KRİTA’ (Akıllı Şehirlerde Kritik Altyapıların Yönetimi Projesi) adı verilen proje, yeni nesil enerji sistemlerinin tanıtılacağı bütüncül yapısıyla ‘Akıllı Şehir’ projeleri arasında öncü olacak.
EPDK Ar-Ge fonuyla yürütülen ve 2018 Haziran’ında tamamlanması hedeflenen proje, 3.6 milyon TL’ye mal olacak. Proje kapsamında, 2014 yılında Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu (IFPRA) tarafından en özellikli park ilan edilen ve içinde kafe, restoran, oyun alanları ve tematik bölümler bulunan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda yeni nesil enerji sistemlerine ilişkin uygulamalar yapılacak. Bu uygulamalar, elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmaları, park alanında güneş enerjisi üretim sistemlerinin, enerji depolama pilot sisteminin ve elektrikli şarj altyapısı kurulumunu içerecek. Bu sistemlerin yanında park alanı içerisinde gürültü ve hareket sensörlerine sahip akıllı aydınlatma uygulaması da kullanıma sokulacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Enerji yönetimi, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji alanında birçok projeye imza atan belediyemiz, yenilenebilir enerjide güneş, rüzgar ve biyogaz kaynaklarından enerji üretimi için projelerine hız verdi. ‘Akıllı Şehir Gaziantep’ projesi, kentimizi ileriye taşıyacak, bu konuda Türkiye’nin ve dünyanın diğer şehirlerine örnek olacak” dedi. Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bu projede icat çıkaran arkadaşlarımızla çalıştık, belediyemiz de bu projede yer aldı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da projeyi destekledi. Ar-Ge çalışmaları için ayrılan yıllık 8 milyon TL’lik bütçenin üçte biri ‘Akıllı Şehir Gaziantep Projesi’ için kullanılacak. Şebekemizin iyileştirilmesi için son teknolojinin kullanıldığı akıllı şebeke projelerimiz ile hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını getirmeyi hedefliyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştireceğimiz, sektöre ve uluslararası çalışmalara örnek nitelik taşıyacak KRİTA projemiz ile bölge sakinlerine en yeni nesil enerji teknolojilerinin kullanım imkanı sunulacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics