e-toplum Kamu 23 EYLÜL 2017 / 11:25

Geçiş zorunluluğu netlik kazandı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e-Arşiv Fatura uygulaması ile ilgili taslak bir tebliğ yayımladı. Tebliğe göre, internet üzerinden satış yapan ve cirosu 1 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan mükelleflerin, e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu olmadan e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri zorunlu olacak. İnternet üzerinden satış yapan, cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler ise e-Fatura ile birlikte e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu olarak geçmeye devam edecek. e-Arşiv Fatura’da 8 bin 300’lerin üzerindeki kayıtlı kullanıcı sayısı, GİB’in yayımladığı yeni düzenleme ile önemli bir artış gösterecek.
Kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura sayesinde fatura basma ve arşivleme sıkıntısı bitiyor. Dijital ortama taşınan faturalara istendiği zaman ulaşılabiliyor. e-Arşiv Fatura, bir işletmenin satışla ilgili tüm kâğıt faturalarını e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere ve son tüketiciye elektronik olarak gönderme imkânı sağlayan bir çözüm. Son tüketiciye olan bu gibi faydaları ile e-Arşiv Fatura sistemi, doğal olarak müşterilerin de memnuniyetini artırıyor. FIT Solutions Kurumsal Çözüm Yöneticisi Kenan Açıkelli, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“e-Arşiv Fatura kullanımı geçtiğimiz yıllarda internet üzerinden satış yapan ve cirosu 5 milyon TL üzeri olan mükellefler için zorunluydu. Şimdi ise daha fazla şirketi ilgilendiren bir zorunluluk var. İnternet üzerinden satış yapıyorsanız ve yıllık cironuz 1 milyon TL ve üzerinde ise tüm faturalarınızı dijitalleştirebiliyorsunuz. Şu an bu bir zorunluluk da olsa pek çok şirket, sunduğu avantajlardan dolayı dönüşüm uygulamalarına tebliğ yayımlanmadan önce zaten gönüllü geçiş yapmıştı. Şirketler için bu uygulamalar maliyetleri azalttığı gibi çevreye de katkı sağlıyor, ülke ekonomisine sağladığı katkı ve şirketlerin finansal enstrümanlarına kazandırdığı hız da var. Sektördeki küçük veya büyük ölçekli bütün şirketlerin dijitalleşerek e-Dönüşüm platformumuzdaki yerlerini almalarını öneriyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics