e-toplum Kamu 22 EKİM 2017 / 14:03

Girişim fikirleri kapsamlı destekle buluşuyor

‘Al fikrini gel, fikrin iş yapsın’ diyerek girişimcileri bünyesinde ağırlayan İTO Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile Türkiye’nin yeni think-tank kuruluşu İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), faaliyetlerine resmen başladı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle büyüyen iki kuruluş, iş dünyasında önemli bir rol üstlenecek.
BTM, yeni iş fikirlerinin ticarileşmesi ve ticarileştikten sonra büyümesi süreçlerinde, girişimcilik ve inovasyon üzerine destek verecek. BTM; üye girişimcilerine 7/24 ofis kullanımı, eğitimler, seminerler, söyleşiler, yatırımcı buluşmaları, birebir danışmanlıklar, çalışma atölyeleri, eşleştirme faaliyetleri, bilirkişi imkanları gibi destekleri de iki aylık hızlandırma kampları ile sunacak. ‘Bilgi güçtür’ sloganıyla yola çıkan İstanbul Düşünce Akademisi ise sektörel araştırmalarıyla ekonominin tüm aktörlerine yol gösterecek çalışmalar yürütecek. İDA’da iki yılda 20’den fazla sektörün incelenmesi hedefleniyor.
İTO ve Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, merkeze sunulacak fikirlerin bir buluş olmasına gerek olmadığını, üretim süreciyle ilgili yenilik, ticari uygulamalarda artı değer oluşturacak bir adım ya da iş geliştirme noktasında bir fikir de olabileceğini hatırlattı. Çağlar, geçen altı ayda 33 sektörde 483 yenilikçi iş fikri ve bine yakın girişimcinin BTM’ye başvurduğunu söyledi. Çağlar, “Eminönü’ndeki binamız henüz inşaat halinde, ancak 38 girişimcimiz çalışmalarını 7/24 burada sürdürüyor. Yaklaşık 100 girişimcimiz de BTM faaliyetlerinden istifade ediyor. İnşaatın tamamlanmasıyla, ilk etapta 150-200 girişim ve yaklaşık bin girişimcinin BTM çatısı altında yer almasını planlıyoruz” bilgisini verdi. İTO Başkanı Çağlar, “Odamızdaki 81 meslek komitesinden bilirkişiler, bu projelerin sektörel sürdürülebilirlikleri konusunda görüş verdi. Şimdi bu ekiplerin birebir yatırımcı eşleştirmelerini yapıyoruz. Daha bu süreç içindeyken parlayan fikirler var” bilgisini verdi.