e-toplum Kamu 11 KASIM 2017 / 14:56

Gümrük yapısı düzenlenecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracat Haftası’nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı oturumda ihracatçıların gümrük ve lojistik konularında çözüm bekleyen sorunlarını aktardı. Büyükekşi, “Limanlarda yer bulma sorunu ve liman ücretleri, başta İstanbul olmak üzere gümrüklerdeki fiziki şartların bozukluğu ve mevzuatta öngörülmemesine rağmen, taşımacılık firmaları tarafından ordino ücreti alınması en büyük sorunlar olarak karışımıza çıkıyor” diye konuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında şunları söyledi:
“Özellikle belli bir oranı yakalamış ihracatçı firmalarımıza bir bölge müdür yardımcımızı veya gümrük müdür yardımcımızı görevlendireceğiz, telefonunu vereceğiz. Diğer müjdemiz ise gümrüklü sahalardaki eşya takip ve analitik performans ölçme sistemini, kısa adıyla GETAP’ı hayata geçireceğiz. Eşyanın gümrüklerde nerede hangi aşamada, eşyanızın hangi işleminin yapıldığı, hangi işlemlerin henüz yapılmadığını, kaç dakika sürdüğünü görebileceksiniz.”
Türkiye İhracat Haftası’nda iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı ‘İhracat Meydanı’ oturumunda ihracat deneyimlerini ve inovasyon ile Ar-Ge’ye bakışlarını anlattı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez’in de katıldığı İhracat Meydanı’nda Ali Kibar, Turhan Erdoğan, Ahmet Kırman, Elif Çoban, Ümit Leblebici gibi isimler yer aldı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez, şu bilgileri verdi:
“Patent, marka başvurularıyla ilgili bakanlık olarak ciddi çalışmalarımız var. Turquality, belki de dünyanın tek markalaşma programı. Markalaşma boyutunda firmalara dağıtım alanlarını genişletme ve farklı tedarik zincirlerine girme gibi her türlü desteği veriyoruz. Markalaşma uzun vadeli desteklenmeli. Bu konuda hemfikiriz. Türk dizi filmlerinin içine ürün yerleştirme yapılıyor, bunlar yurtdışında da gösterime girdiği için o pazarlara reklam yapılıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN