e-toplum Kamu 06 OCAK 2018 / 15:55

Güvenli internet, yaratıcı oyunlarda büyüyecek

Dünya Güvenli İnternet Günü bu yıl “Daha iyi bir İnternet seninle başlayacak: Değerlerine sahip çık!” teması ile 6 Şubat 2018 tarihinde yaklaşık 130 ülkede kutlanacak. Etkinliklerin Türkiye ayağında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Bahçeşehir Üniversitesi, Güvenli İnternet Günü 2018 kapsamında ilköğretim 5.6.7. ve 8. sınıflar ile lise öğrencilerine yönelik oyun yarışması düzenliyor. 
Her türlü kâğıt, tahta, pul, piyon gibi araç ve gereç kullanılarak oluşturulabilecek kutu oyun yarışmasında temel beklenti ise stratejik ve zekâ geliştirici bir masa oyunu formatında olması. Oyun içeriğinin ve amacının da internet dünyası ile ilgili olması gerekiyor. Bu kapsamda; internet tarihçesi, internet teknolojileri, internetin bilinçli ve güvenli kullanımı, dijital okur-yazarlık gibi farklı temalara sahip oyunlar hazırlanabilecek. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ise çeşitli eğitim bursları verilecek.
Öğrenciler oyunlarını 19 Ocak 2018 tarihine kadar tasarlayıp gönderebilecek. Başvurular için http://gig.org.tr/yarisma.php linkindeki yarışma formunu kutu oyununun tanıtıldığı bir video ile birlikte çevrimiçi olarak doldurup gönderdikten sonra oyunun kargo ile belirtilen adrese gönderilmesi gerek. Çünkü 19 Ocak’tan sonra gönderilen kargolar değerlendirilmeye alınmayacak. Oyuna ilişkin kabul ve değerlendirme kriterleri, ayrıca başvuru işlemi ve başvuruların değerlendirilmesi süreci Güvenli İnternet Günü resmi sayfasında http://gig.org.tr/yarisma.php yerini alıyor. Oyun kabul kriterleri arasında ise oyunda Türkçe'nin doğru kullanımına özen gösterilmesi, içeriğin internet dünyası ile ilgili olması, oyun kutusunun içinde oyun için gerekli malzemelerin eksiksiz yer alması gibi başlıklar var.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics