e-toplum Kamu 26 EKİM 2015 / 10:00

Hacettepe Teknokent yeni fikir ve projelere destek veriyor

TÜBİTAK TÜSSİDE, Hacettepe Teknokent ve TİKA iş birliğiyle, Türkiye’nin bilim, teknoloji ve yenilik çalışmalarını tanıtmaya yönelik olarak Hacettepe Teknokent’te 13 Ekim tarihinde ‘Bilim ve Teknoloji Günü’ düzenlendi.
Hacettepe Teknokent’in ev sahipliği yaptığı etkinliğin açılışında konuşan, Hacettepe Teknokent  Genel Müdürü Abdurrahman Güngör Teknokent’te  yeni  bir atmosfer oluşturduklarını,  yaklaşık 220 Ar-Ge firmasının bu oluşum içinde yer aldığını kaydederek Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü, üzerinde çalışılan elektrikli aracın kullanılabilir hale geldiğini, artık test aşamasında olduğunu bildirerek benzer çalışmaları Azerbaycan ile yapmayı umut ettiklerini söyledi. Güngör, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Savunma sanayi ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Çelik yelekler ürettik. Yeni fikir ve projelere destek veriyoruz. Melek yatırımcı modeli ve kuluçka merkeziyle de gençlerin arkasındayız. TÜBİTAK ile iş birliği çalışmalarını sürdürüyoruz; yakın zamanda TUBİTAK, Hacettepe’de 104 dönümlük bir arazide yer alacak; ülkemizin en büyük kampüslerinden olacak. Yeni oluşturulan Hacettepe Teknokent atmosferinde herkese kapılarımız açık. TİKA’nın çalışmalarını da takip ediyoruz ve bu çalışmaların içinde yer almak istiyoruz.”
 
Etkinliğe Azerbaycan konuk oldu
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu da, ‘Liderlik Akademisi’ni  2012’den beri TİKA ile birlikte yürüttüklerini hatırlatarak,  amaçlarının Orta Asya, Balkanlar, Afrika ülkelerindeki  kamu yöneticilerini   bir araya getirerek tecrübe ve bilgi paylaşımı yapıp iş birliği sağlamak olduğunu söyledi.  Hasekioğlu,  Teknokent’te yapılan panelle de Azerbaycanlı konuklarla, Türkiye’deki bilim, teknoloji alanındaki tecrübelerin  paylaşılacağını, uzun süreli işbirliği planlarının yapılmasının adımlarının atılacağını kaydetti. Başbakanlık TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz da, Azerbaycan’la  güzel iş birlikleri yaptıklarını belirterek,  “TİKA olarak tüm kalkınmakta olan coğrafyayı kapsıyoruz. 3,5 milyar dolarlık dış yardım yaptık. Azerbaycan hızla kalkındı. İlişkilerimiz artık yardım değil iş birliği şekline dönüştü. Tecrübeye yönelik projeleri daha da artırmayı hedefliyoruz’’ dedi.  Etkinlik kapsamında; Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda ‘Türkiye’nin Bilim, Teknoloji  ve Yenilik Sistemi’ konulu panel gerçekleştirildi.
 
ETİKETLER : 1043

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics