e-toplum Kamu 02 OCAK 2016 / 15:29

Hastanelerdeki sorunlara yaratıcı çözümler buluştu

Biyomedikal ve tıbbi sorunlara inovatif çözümler geliştirmeyi amaçlayan ve Siemens Sağlık Türkiye ile Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile düzenlenen İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı’na, 19 üniversiteden 164 öğrenci başvurdu. Başvurular arasında yapılan değerlendirme ile belirlenen 40 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen sertifika programında öğrenciler, gerçekleştirdikleri hastane ziyareti ile biyomedikal ve tıbbi sorunları tespit ettiler.
Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin yürüttüğü etkin duyuru ve tanıtım sonucu 19 farklı üniversiteden,164 öğrenci programa başvurdu. Yapılan değerlendirmenin ardından 40 öğrencinin katılımıyla düzenlenen sertifika programı, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç Dr. Burak Acar’ın koordinasyonunda, 375’ten fazla icat ve patentin sahibi olan, Almanya, Çin, Hindistan ve Türkiye’de 7 inovasyon laboratuvarının kurucusu Siemens Sağlık Innovation Think Tank Kurucusu ve Global Direktörü Sultan Haider tarafından yürütüldü. 
 
Gerçek hastane ziyareti  
9 ayrı proje grubuna bölünen öğrenciler, programın ilk günü Haider tarafından inovasyon yönetimi kuramı  ve metodolojisi konusunda eğitim aldılar. Programın ikinci gününde hastane ziyareti gerçekleştiren öğrenciler, hastanelerde biyomedikal ve tıbbi sorunları tespit ettiler. Belirlenen sorunlara yönelik çözümleri programın üçüncü gününde geliştiren öğrenciler, dördüncü günde ise projelerini tamamladı ve sunum haline getirdi.
Programın son gününde 9 proje grubu, sunumlarını ve inovatif çözüm önerilerini Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’na tanıttılar. 11 Aralık’ta  proje ekipleri tarafından yapılan sunumların ardından, en iyi 3 proje ödüllendirildi. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, “İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı gibi inisiyatifleri desteklemeye devam edeceğiz” derken, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da, “Avrupa Üniversiteler Birliği’nde Türkiye’yi temsil ediyorum. Ülke olarak kalkınmamız için inovasyon ve teknoloji ekseninde üniversitelerle sanayi arasında bir köprü kurulmak zorunda” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics