e-toplum Kamu 23 EKİM 2016 / 14:47

Havelsan, Quantum 3D’yi bünyesine kattı

Havelsan, Amerika’da yerleşik simülatör teknolojileri geliştiricisi Quantum 3D’yi resmen devraldı. Böylece Havelsan, küresel rekabet için de avantaj sağlayacak.
Havelsan’ın Quantum 3D’yi bir yıllık satın alma süreci, Amerikan bürokrasisinden alınan onayla tamamlandı. Kaliforniya’da konuşlu, kamu ve özel sektör için lider eğitim ve simülatör sağlayıcısı Quantum 3D, alınan onayların ardından uçuş simülatörlerinin işletme varlıklarıyla Havelsan’a güç katması bekleniyor. Havelsan bu satın almayla; hem görüntü üreteçlerini özgün olarak sağlama imkânına kavuştu ve hem de Quantum3D ile ABD’nin yerel firmalarından birisi oldu. Havelsan’ın yeni iştiraki Ouantum 3D, ürünlerinin fikri mülkiyet haklarını, üretim hatlarını muhafaza ederek Milpitas - Kaliforniya ve Orlando -Florida’daki ofislerinde faaliyete devam edecek ve dünya çapında pazarlara satışa hazır ticari ürünler geliştiren üretim ağırlıklı bir şirket olacak. Mevcut Quantum 3D ürünlerinden gerçek zamanlı görsel simülasyonlar için ödüllü MANTIS yazılımı, Indepence IDX görüntü jeneratörleri ve GeoScapeSE serisi dünya çapında görsel veri bankası ürünleri, önceden olduğu gibi Quantum 3D markası altına pazar aramaya devam edecek. Bu yeni ABD konuşlu yapı, Quantum 3D adını kullanarak mevcut deneyimli çalışanlarıyla yoluna devam edecek.
 
Bu satın alma Türkiye’de bir ilk niteliğinde 
Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, “Amerika’daki bu fırsatı görerek stratejik planlarımız çerçevesinde harekete geçtik. Yaratılan sinerjinin katma değerinin yüksek olacağı inancındayım” dedi. Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da “Bu satın alma Türkiye’de bir ilk niteliğinde. İlk kez bir Türk şirketi yüksek teknolojili böyle bir satın alma gerçekleştirdi. Silikon Vadisi’nde yaşanan teknolojik gelişmelere erişimimiz ve bu gelişmelerin Havelsan ürünlerinde kullanımı böylece kolaylaşacak. Yüzde yüz ABD markası olarak tanınan Quantum 3D şirketinin Havelsan ile birlikte dünya çapında güçlü bir sinerji yaratarak tüm dünyada adından söz ettirecek bir şirket olacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı. Quantum3D CEO'su Pratish Shah, Quantum3D’nin simülasyon teknolojileri ve çözümleri alanında yenilikler yaratan, sektörde lider, uzun ve zengin bir geçmişi olduğunu ifade etti. Shah, “Şirketin yeni sahibi Havelsan ile Quantum3D ekibi, ödüllü MANTIS Görüntü Oluşturucu, hava, kara, deniz, bakım eğitim platformları ve hizmetleriyle sektöre öncülük etmeye devam edecek” şeklinde konuştu.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics