e-toplum Kamu 09 EKİM 2016 / 15:57

Her sektör, 4. Sanayi Devrimi'ne hazırlıklı olmalı

‘5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla 27 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Bakan Özlü, Zirve’de başarılı Ar-Ge Merkezleri'ne ödüllerini, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte verdi.
Bakan Özlü, Zirve’de yaptığı konuşmada; yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açacaklarına dikkat çekerek teknoloji ve müşteri taleplerindeki değişimin hem tehdit hem de fırsat olduğunu kaydetti. Özlü, bunun da değişime ayak uyduramayanlar için tehdit, değişime yön verenler için fırsat anlamına geldiğini ifade etti. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını yüzde 4'ten yüzde 15’e doğru çıkarmayı hedeflediklerini belirten Özlü, her sektörün 4. Sanayi Devrimi'ne hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı. Özlü, reel sektör ve kamudan paydaşların katılımıyla bir platform oluşturacaklarını, 4. Sanayi Devrimi ile ilgili tüm politikaları ve politika araçlarını, bu platform aracılığıyla belirleyeceklerini açıkladı. Gelecek dönemde, başta TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılması ve Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı'nın yasalaşması olmak üzere Türkiye'de teknoloji üretiminin önünü açacak reformlar gerçekleştireceklerini belirten Bakan Özlü, “Ar-Ge harcamalarında özel sektörün payı sürekli artıyor. Geçmişte yüzde 25 olan bu rakam, şimdi yüzde 50’lere yaklaştı, ilerleyen dönemde bu oranı yüzde 70 seviyesine doğru çıkarmayı hedefliyoruz. Şu anda 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel çalışıyor. Bu Ar-Ge merkezlerimiz tarafından 4 bine yakın patent başvurusu yapıldı, bin 100’ün üzerinde patentin tescili alındı. Özellikle Ar-Ge'de ticarileşmeye daha fazla odaklanacağız. Ar-Ge merkezlerinin performansını yakından takip ediyoruz” açıklamasını yaptı.
En başarılı Ar-Ge merkezlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik adına Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, ikincilik ödülünü Vestel adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, üçüncülük ödülünü de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi adına şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper aldı. Sektörel ödüllerde de gıda alanında Elvan Gıda adına Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu ödülünü Bakan Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihaz Zeybekci'nin elinden alırken, bankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası, bilgisayar ve iletişim hizmetleri sektöründe Airties, cam ve seramik ürünleri sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, dayanıklı tüketim malları alanında Arçelik, elektronik sektöründe Vestel, metal ürünler alanında Norm Cıvata, iklimlendirme sektöründe Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima, ilaçta Sanovel İlaç, kimya sektöründe DYO Boya Fabrikaları, makine ve ekipman alanında Durmazlar Makine, otomotivde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk, savunma ve havacılık alanında Aselsan, tekstil ve hazır giyim sektöründe de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi ödüle layık görüldü. Gösterge bileşenlerine göre ödüller alanında da ödül alanlar;  Ar-Ge personel istihdamında Aselsan, Ar-Ge harcama yoğunluğunda Kazlıçeşme Deri Ürünleri Araştırma Geliştirme, proje kapasitesinde Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri, iş birliği ve etkileşimde Netaş, ticarileşmede FNSS Savunma Sistemleri, fikri mülkiyet yetkinliğinde Sanovel İlaç oldu. KOBİ Ar-Ge özel ödülünü de Triodor Araştırma Geliştirme Yazılım ve Bilişim aldı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics