e-toplum Kamu 30 HAZİRAN 2017 / 12:04

Her seviyede öğrenci kapsamlı araçlara kavuşuyor

Öğrencilerin akademik başarılarına destek olmak, destekleme ve yetiştirme kurslarına katılımlarını sağlamak amacıyla ücretsiz olarak hazırlanan kazanım kavrama testleri ile değerlendirme sınavları, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 60 milyon kez indirilerek rekor ilgi gördü. Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilerin hem akademik başarılarına destek olmak hem de destekleme ve yetiştirme kurslarına katılımlarını sağlamak amacıyla ücretsiz olarak hazırlanan kazanım kavrama testleri ile değerlendirme sınavları, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 60 milyon kez indirildi. 
Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği kazanımlar, dersler ve ders saatleri çerçevesinde 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. sınıflar ve lise mezunları için hazırlanan kazanım kavrama testleri ilgi gördü. Buna göre, kazanım kavrama testleri 55 milyon, değerlendirme sınavları ise 5 milyon 890 bin kez indirildi.
 
PDF formatında ücretsiz erişim
Kazanım Kavrama Testleri ve Değerlendirme Sınavları; ortaokul, lise ve 12.sınıf/mezun olmak üzere üç farklı düzeyde hazırlanıyor. Kazanım kavrama testleri ve değerlendirme sınavları toplam 24 dersten, lise düzeyinde ise toplam 40 dersten hazırlanıyor. 12. sınıf/mezun grup düzeyinde de Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) grupları biçiminde hazırlanıyor.  
Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullardan görevlendirilen öğretmenler tarafından hazırlanan ve akademisyenler tarafından akademik incelemeye tabi tutulan kazanım kavrama testleri ve cevapları, gruplar halinde ve model yıllık planlara uygun biçimde periyodik olarak dönem içinde yayımlanıyor. Testlere ait model çözümlemeler cevap anahtarıyla birlikte veriliyor.  Kazanım kavrama testleriyle yıl boyunca işlenen ünitelerdeki kazanımların her sınıf düzeyindeki öğrenci tarafından edinme düzeylerinin yoklanması, 8.sınıf öğrencilerin 1. ve 2. dönem merkezi ortak sınavlarına hazırlık oluşturması, 12.sınıf ve mezun öğrencilerin ise üniversite sınavlarına hazırlanmalarına destek olması amaçlanıyor.
Kazanım kavrama testleri; farklı il, ilçe ve beldelerdeki ekonomik güçlük yaşayan ailelere destek olmakla birlikte, eğitim ortamlarının iyileştirilerek eşit olanak sunulmasına katkı sağlıyor. Millî Eğitim Bakanlığı’nın olanaklarıyla hazırlanan kazanım kavrama testleri ve değerlendirme sınavlarına veli, idareci, öğretmen ve öğrenciler olmak üzere herkes ulaşabiliyor. Kazanım kavrama testleri ile değerlendirme sınavlarına http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar adresinden PDF formatında ücretsiz erişilebiliyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN