e-toplum Kamu 22 EKİM 2017 / 14:08

İhracatçı şirketlerin inovasyon bilinci daha da artacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi işbirliğinde 2017 başında hayata geçirilen “İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi”nde Türkiye genelinde 43 firma yer alırken, TİM ise 2018 yılında 4 dönemde yeni programları hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Proje kapsamında inovasyon konusunda çalışan üniversiteler ve akademisyenler ile ihracatçı firmalar eşleştiriliyor. 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacak olan “İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi”ne katılmak isteyen firmaların 31 Ekim 2017 tarihine kadar http://www.tim.org.tr/tr/inosuit.html adresinden başvurularını yapmaları gerekiyor.
TİM tarafından hayata geçirilen “İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi”nde ilk etapta 7 tanesi Ege İhracatçı Birlikleri üyesi Türkiye genelinde 43 firmanın yer aldığı bilgisini paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 11 ay boyunca inovasyon konusunda deneyimli akademisyenlerin firmalar ile verimli işbirliği yaparak, inovasyon bilincinin artmasına katkılar sağladıklarını kaydetti.
“İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi” ile TİM tarafından ihracatçı firmaların inovatif ürünler üretmesi ve ihracatta daha katma değerli ihracat iklimine geçilmesinin hedeflendiğini anlatan Ünlütürk, “İnovasyon konusuna yoğunlaşan akademisyenler, bu proje çerçevesinde her hafta yarım gün firmalarda mesai yapıyor, firmaların Ar-Ge, inovasyon ve tasarım departmanlarıyla işbirliği yapıyorlar. Bu çalışmalar sonunda Ar-Ge merkezi olmayan firmalarımızın Ar-Ge Merkezi kurmaları hedeflerimizin en büyüğü. 2018 yılında yürütülecek “İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi”ne Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açılacak yeni dönemlere firmalarımızın yoğun katılımını bekliyoruz. Projeye katılan firmaların 11 ay süreyle inovasyon konusunda akademisyenlerden alacakları danışmanlık hizmetinin yüzde 25’ini TİM ve üyesi olduğu ihracatçı birliği karşılayacak. KOSGEB de proje başına 6 bin TL destekte bulunacak. İstanbul’dan yapılacak başvurularda firmalar 11 ay süreyle aylık 4 bin TL, İstanbul dışından başvurularda ise 11 ay süreyle aylık 3 bin TL ödeyecek. Firmalar, yaptıkları ödemeleri bağlı bulundukları ihracatçı birliği ve KOSGEB’e ibraz ettiklerinde desteklerden faydalanabilecek” bilgisini paylaştı. 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics