e-toplum Kamu 30 NİSAN 2016 / 11:52

İkinci elde bilgiye erişmek sorun oluyor

e-Devlet kapısı www.turkiye.gov.tr sitesindeki "araç sorgulama" menüsünden plaka numarası ile araç sorgulama uygulamasına son verilmesi, 2. el araç alım satımı işiyle uğraşanlar için sıkıntıyı beraberinde getirdi. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, alım-satımı yapılacak araca yönelik sorgulamayı yapamadıklarını belirterek, aracın banka kredisi, üzerindeki hak kısıtlamaları, çalıntı olup olmadığı gibi bilgilere ulaşılamadığı için sektör esnafının sorun yaşadığını belirtti.
e-Devlet’te daha önce herhangi bir plakaya ilişkin sorgulama yapılabilirken, artık kişi yalnızca kendine ait araca ilişkin sorgulama yapabilecek. Menüye girildiğinde "İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı’na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir" uyarısı çıkıyor. Yılda yaklaşık 5 milyon aracın alınıp satıldığı ikinci el otomotiv sektörünü temsil eden MASFED'in yanı sıra, Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve Ankara’da faaliyete geçen otomotiv AVM'si Otonomi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, bu değişikliğin kendilerini zorda bıraktığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Vatandaşın satmak için getirdiği aracın üzerinde banka kredisi mi var, başka haklar var mı, başkalarının alacağı var mı, araç aranıyor mu, çalıntı mı? Bu bilgiler bizim için önemli. Bu sorgulamayı yapıyor ve banka borcu varsa vatandaşla kredisini kapatmaya gidiyor ya da bir başkasının alacağı hakkı varsa kaparo veriyor, ondan sonra notere gidiyoruz. Şimdi e- Devletten bunu göremediğimiz zaman sıkıntı yaşayacağız. Bizim mesleğimiz bu ve kandırılmamamız için bu bilgileri görmemiz de gerek."
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN