e-toplum Kamu 23 ARALIK 2017 / 16:42

İleri düzey teknolojiler yarıştı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından bu yıl “ROBOİK” adıyla ilk kez düzenlenen “İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması”, ileri düzey teknolojiler kullanılarak hem iç güvenlik hem de askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin artırılmasına, hata payının düşürülmesine, olası personel zayiatlarının önüne geçilmesi ya da asgari seviyeye düşürülmesine katkı sağlayacak insansız sistemlerin tasarlanmasını, genç ve üretken beyinlerin uygun teşviklerle geniş katılım sağlayarak katma değer sağlaması hedefiyle düzenlendi. ROBOİK-İnsansız ve Otonom Kara Araçları Yarışması planlama çalışmaları Ocak 2017'de başladı ve 12 Haziran 2017 tarihinde yarışma duyurusu yapılması sonrası, 19 Ekim 2017 tarihine kadar proje başvuruları toplandı. Başvuru süreci sonunda 310 proje jüri değerlendirmesi dahil edildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı “İnsansız ve Akıllı Sistemler Çalıştayı” ile “İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması- ROBOİK” Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in ev sahipliğinde 14 Aralık’ta Bilkent Otel’de gerçekleştirildi.  Prof. Dr. Demir, yarışma ile hedeflerini şöyle anlattı:
 
2018 daha da dinamik olacak 
"ROBOİK'le 'hayal gücünüzü savunun' dedik. Kısa bir süre içinde yurdun dört bir yanından 500’ün üzerinde proje başvurusu gerçekleşti. Bunların 310 tanesi doğrudan değerlendirmeye girebilecek derecede hazırlıklarını eksiksiz tamamlamış olarak 23-25 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen değerlendirme kampında incelemeye alındı. Alanında uzman jüri heyeti tarafından detaylı ve çok aşamalı değerlendirme süreci sonrasında ilk yirmiye giren projeler belirlendi. Savunma sanayiinde en önemli meselelerden biri insan kaynağı ve çalıştay bu alanda insan kaynağının oluşturulması ve haritasının çıkarılması noktasında önemli katkılar sunacak. Müsteşarlık olarak savunma sanayiine insan kaynağı yetiştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında Savunma Sanayii Akademisi ile yeni teknolojilere, gençliğin dinamik yapısının yönlendirilmesi, farkındalığın artırılması, milli şuur ve özgüvenin yükseltilmesi amacıyla ortaöğretim, lise ve üniversite seviyesini kapsayan Savunma Sanayii Gençlik Projesi’ni hayata geçirdik. 2018 yılının ilk ayında duyurusu yapılacak olan ROBOİK için daha dinamik ve katılımcı bir yarışma sezonu olacak.”
ROBOİK-İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Yarışmada birinciliği Efe Modüler Otonom Araç projesi ile Uğur Akpınar aldı. İkincilik ödülü Dost Otonom Robot Projesi ile Çağrı Demirbaş’ın olurken, üçüncülük ödülü de Otosar Halka-İl Projesi ile Hakan Cavit Yıldız’ın oldu. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics