e-toplum Kamu 08 OCAK 2016 / 17:13

İletişim hem ihtiyaç hem vergi kaynağı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye’de 2015 yılında sabit telefon ile interneti bulunan ve her bireyi cep telefonu sahibi 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 224,6 TL olduğunu açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in genel sektör değerlendirmesi ile bir sabit telefon ve bir internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin de geçen yıla göre yüzde 4 oranında artışla, yıllık bazda 2 bin 695 TL’ye ulaştığı belirtildi.

2015 3. Çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre, sabit telefona aylık ortalama 23,5 TL ödeniyor. Üç GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin 24,83 TL’ye ulaştığı görülüyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 41,7 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV, ayrıca mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve internet bağlantısı için yüzde 5 Özel İletişim Vergisi ile devlete ödenen toplam 60 TL vergi ile tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 224,6 TL’ye, yılda yaklaşık 2 bin 695 TL’ye ulaşıyor.

İletişim, lüks olmamalı

Rakamların da gösterdiği gibi, haberleşme hizmetleri günlük hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldi. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve internet hızlarının artması gibi gelişmeler, haberleşme hizmetlerinin çok yönlü kullanılabilmesini sağlıyor. Bu yorumu yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın da dikkat çektiği gibi, bu kadar önemli bir ihtiyaç haline gelen haberleşme hizmetleri, yüksek vergi politikaları ile birleşince, aile bütçelerinde hatırı sayılır bir yer kaplıyor. “Haberleşme ve internetin artık elektrik ve su gibi, lüks olmayan günlük bir hizmet olduğunun kabul edilmesi, üzerindeki vergi yükünün de azaltılması gerek” diyen Arıak’a göre, bir taraftan da, halen sabit hızlı internete bağlanamamış 13 milyon ev ve işyerine internet götürmek hedef olmalı. 
ETİKETLER : telkoder iletişim 1054

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics