e-toplum Kamu 05 AĞUSTOS 2017 / 18:56

İletişimde eksik kalmayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom, kırsal alanda halen telefon ve internet altyapısı olmayan köy, mezra, askeri birlik ve benzeri yerleşim yerlerine sabit telefon ve internet altyapısı kurulması ve işletilmesine ilişkin projenin 3. faz anlaşmasını imzaladı. Evrensel Erişim Hizmeti projesi kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom arasındaki işbirliği ile askeri karakollar dahil en küçük yerleşim birimine kadar Türkiye’nin dört bir yanına telefon ve internet hizmeti götürülecek.
 
Bölgesel kalkınma hedefine destek
Türk Telekom, ilk fazı 2010 yılında imzalanan proje kapsamında şu ana kadar 2 binin üzerinde yerleşim yeri ve askeri birliğe telefon ve internet altyapısı kurdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca tespit edilen yerleşim yerlerine götürülen sabit telefon ve internet hizmeti ile başta karakollardaki askeri personel olmak üzere kırsal bölgelerdeki vatandaşların dış dünya ile iletişimi sağlanırken, bölgesel kalkınma hedeflerine de destek sağlanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, telefon ve internet erişiminin bölgesel kalkınmada son derece önemli olduğuna dikkat çekerken, “Türk Telekom işbirliği ile telefon ve internet erişimini artırmak için 2010 yılından bu yana 326 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirildi. Maliyetini Evrensel Hizmet Fonu’nun üstlendiği projenin 2018’de tamamlanacak 3. faz sözleşmesi ile 2010 yılından bu yana yapılan yatırım toplamda 500 milyon TL’yi bulacak” dedi. Bakan Arslan, “Tüm vatandaşlarımızın telefon ve internet hizmetine bölgesel bir fark hissetmeksizin en yüksek kalite ile diledikleri zamanda ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda başlattığımız ‘Elektronik Haberleşme Altyapısı Olmayan Askeri Birlik, Köy, Mahalle, Mezra ve Benzeri Yerleşim Yerlerine Telefon ve İnternet Altyapısının Kurulması ve İşletilmesi’ projesi ile başta askeri karakollarımızdaki personelin özel iletişimi olmak üzere, Anadolu’nun en ücra köşelerindeki en küçük yerleşim birimlerine kadar ülkenin dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımız uzaktaki akrabalarına rahatlıkla ulaşabilecek. İsterse uzaktan eğitim dahil olmak üzere internetten birçok farklı hizmeti alabilecek” bilgisini verdi.
 
5G teknolojisinin yayılması için fırsat   
Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç da proje kapsamında kurulum yapılan lokasyonların büyük bölümünde hiçbir operatörün altyapısının olmadığını hatırlatarak, projenin erişim hizmetleri açısından önemine işaret etti. Kılıç, “Türk Telekom’un kurulumunu yaptığı bu altyapı, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek 5G gibi yeni teknolojilerin de hızla kurulması ve yaygınlaşması açısından büyük avantajlar sağlayacak. Ayrıca, teknik altyapının olmadığı, kalkınmada öncelikli bölgelerde yaşayan vatandaşların iletişim konusundaki dezavantajlarını da önemli ölçüde gideriyor” şeklinde konuştu. 
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany ise 2010 yılında sabit telefon ve internet altyapısı olmayan yerleşim yerlerine bu hizmetlerin götürülmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile başlatılan projede altyapı kurulumunun yüzde 94 oranında tamamlandığını belirtti. Doany, ekledi: “2 bin 163 yerleşim yerinden 2 bin 33’ünde sabit telefon ve internet altyapısı kurulumu tamamlandı ve şu anda aktif kullanımda. 3. fazda, 2018 yılı sonuna kadar hedeflenen yerlerin tamamına altyapı kurulumu gerçekleştirilecek ve tüm altyapının bakım ve işletim çalışmaları sürdürülecek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics