e-toplum Kamu 30 NİSAN 2017 / 17:07

İnovasyonun merkezi Ankara’da konumlanacak

ODTÜ Teknokent; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle Ankara’da küresel teknoloji devlerinin de yer alacağı Bilişim İnovasyon Merkezi kuruyor. 2017 yılı sonunda faaliyete geçmesi hedeflenen merkez ile uluslararası arenada başarılı teknolojik ürünlerin ve teknoloji şirketlerinin oluştuğu, küresel teknoloji şirketlerinin yer aldığı, değer yaratan bir inovasyon ekosisteminin hayata geçirilmesi hedefleniyor. 
Ankara’da Eskişehir yolu üzerindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi yerleşkesinde 10.500 m2’si ofis alanı olmak üzere toplam 33.500 m2 kapalı alana inşa edilecek olan ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi’nde yerli teknoloji şirketlerinin yanı sıra, küresel teknoloji şirketlerinin de yer alması amaçlanıyor. Söz konusu teknoloji şirketlerinin ürün, çözüm ve vizyonlarının paylaşılmasının yanı sıra, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, ODTÜ Teknokent firmalarının Ar-Ge, çözüm, ürün ve vizyonlarının tanıtılması, seminerler, eğitimler verilmesi gibi faaliyetler planlanıyor. Merkezde geliştirilecek kuluçka alanları ile genç girişimcilerin yetişmesini sağlayacak koşullar da oluşturulacak. Bilişim İnovasyon Merkezi’nde teknoloji geliştirilmesinin yanı sıra geliştirilen bu teknolojiler toplumla buluşturulurken merkezde yer alan sosyal alanlarla, bilim ve teknolojinin günlük hayatın içerisinde yer alması da hedefleniyor.
Bilişim İnovasyon Merkezi ile 5G ve ileri iletişim teknolojileri, bulut çözümleri, büyük veri, nesnelerin interneti, Endüstri 4.0 başta olmak üzere, odaklı ve özgün çalışmalara ev sahipliği yapılacak. Merkezle ilgili bilgi veren ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş, “ODTÜ Teknokent olarak ulusal ve uluslararası büyük şirkete evsahipliği yapıyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle bu yılın sonuna doğru faaliyete geçmesini planladığımız ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi ile de uluslararası başarılı teknolojik ürünlerin ve teknoloji şirketlerinin oluştuğu, küresel teknoloji şirketlerinin yer aldığı, değer yaratan bir inovasyon ekosistemi oluşturmayı amaçlıyoruz. Merkez ile  küresel teknoloji devleri ile köprüler kurulacak, merkez de şehrin ortasında toplum ile teknolojiyi birleştiren yapısıyla Ankara’ya büyük değer katacak” yorumunu yaptı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics