e-toplum Kamu 11 KASIM 2017 / 12:08

Kadın girişimciler ülkeyi geliştirecek

Türkiye’de 44 milyondan fazla insandan oluşan yerel topluluğuyla Facebook, kadın girişimcilere yönelik başlattığı kapsamlı küresel projesi #SheMeansBusiness’ı, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile Türkiye’de de hayata geçiriyor. #SheMeansBusiness proajesi kapsamında önümüzdeki yıl boyunca Türkiye’de beş binin üzerinde kadın girişimciye eğitim verilecek.
Proje kapsamında önümüzdeki yıl boyunca 10 farklı şehirde beş binin üzerinde kadın girişimciye, Facebook ve Instagram’dan işlerini büyütmek için nasıl faydalanacaklarını da kapsayan eğitimler verilecek. #SheMeansBusiness ile TOBB ve Facebook, Türkiye’nin dört bir yanında kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere bilgi, beceri, bağlantı ve teknolojiyi sunmayı hedefliyor.   
Projenin lansman toplantısında, detaylar paylaşılarak kendi işlerini kuran ve başarıyla yöneten kadınların hikâyelerine değinilirken, Instagram topluluğunun bir yılda 22 milyondan 31 milyon kişiye ulaştığı da duyuruldu. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:
“Kas gücünün yerini, akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için büyük çok önemli bir fırsat. Birincisi Türkiye genç nüfusu sayesinde dijital çağa çok daha kolay uyum sağlayacak ülkelerin başında. İkincisi ise ekonomik hayatta yeteri kadar yer alamayan kadınlar, dijital teknolojiler sayesinde gerek girişimci gerekse profesyonel olarak öne çıkabilirler. Facebook ile gerçekleştirdiğimiz proje de bunu hedefliyor. Bugün girişimcilik ikiye ayrılıyor. Bir tarafta geleneksel yöntemlerle kısıtlı kalanlar, diğer tarafta ise dijital platformları etkin kullanıp ürün ve hizmetlerini dünyaya pazarlayanlar olacak. Türkiye’deki girişimcilerin ikinci grupta olmasını istediğimiz için bu projeye başlıyor, proje sonunda Facebook ve Instagram sayesinde işlerini büyütme yetkinliğine sahip beş bin kadın ortaya çıksın istiyoruz.”
 
Potansiyel müşterilere doğru ulaşma imkanı
Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, Facebook’un kadın girişimcilere olan desteğini şu sözlerle dile getirdi:
“Kadınlar güçlendiğinde, ekonomi de güçlenir. Bu yüzden Facebook olarak kendi işlerini kuran ve başarıyla yürüten kadınları kutluyor ve bir gün kendi girişimlerine imza atmak isteyen kadınlara yardımcı olacak kaynakları sunmak için çalışıyoruz. Türkiye’de her ay 44 milyon kişi Facebook’u, 31 milyondan fazla kişi de Instagram’ı ziyaret ediyor. Bu zengin topluluk Türkiye’deki KOBİ’lere, mevcut ve potansiyel müşterilerine doğrudan ulaşma fırsatı sunuyor. #SheMeansBusiness projesi ile Türkiye’deki kadın girişimcilerin bu fırsatlardan yararlanmalarını sağlamayı ve onlara ilham vermeyi amaçlıyoruz.” 
Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş da, “Kadınların başarısının, sosyal ve ekonomik büyümenin güçlenmesi açısında büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Bu yüzden TOBB işbirliği ile daha fazla kadın girişimciye ilham vermek için bu projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics