e-toplum Kamu 09 NİSAN 2016 / 15:15

Kamu bilişimlerinin rolü daha çok önem kazanıyor

Kamu Bilişim Zirvesi’nin gündem maddeleri, ‘4,5G Teknolojisi ve Dijital Dönüşüm’, ‘Kamuda Siber Güvenlik’, ‘Kamu Bulutu ve Veri Merkezi’, ‘Kamuda e-Dönüşüm’ olacak.
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenen Kamu Bilişim Zirvesi, 15 – 17 Nisan günlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek. Kamu Bilişimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ensar Kılıç, Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bilişim yöneticileri ve uzmanlarının katılımıyla, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Kamu Bilişim Zirvesi’nde, ‘4,5G Teknolojisi ve Dijital Dönüşüm’, ‘Kamuda Siber Güvenlik’, ‘Kamu Bulutu ve Veri Merkezi’, ‘Kamuda e-Dönüşüm’ konularının masaya yatırılacağını aktardı. Kılıç, “Zirvede ulusal ve uluslararası alanda gelişen yeni teknoloji ve uygulamalar hakkında bilgilendirmeler yapılacak, tecrübeler paylaşılacak ve kamunun bilişim ortak aklı oluşturulacak" açıklamasını yaptı.
 
Kamudaki BT çalışmaları ülkemizin bilgi toplumuna dönüşmesinde büyük bir etken 
Bilişim teknolojilerini en çok kamu kurumlarının kullandığına vurgu yapan Kılıç, “Kamu kurumlarının bilişim teknolojilerini yoğun olarak kullanmasıyla birlikte, verilen kamu hizmetleri her alana yayılıyor,  kalitesi artıyor, dolayısyla bu çalışmalar da ülkemizin bilgi toplumuna dönüşmesinde büyük rol oynuyor” dedi. Kılıç, Kamu Bilişimcileri Derneği’nin kamu bilişim çalışanlarının bilgi ve tecrübelerini paylaşarak ortak akıl oluşturma amacına yönelik olarak kamuda görev yapan kamu bilişim yöneticileri ve uzmanları tarafından oluşturulan bir platform olduğunun altını çizerek Kamu Bilişim Zirvesi'ni her yıl düzenlemeyi planladıklarına dikkat çekti. Ensar Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle bilgi; zamandan ve mekândan bağımsız halde hareket ediyor. Bu süreçte kamunun da bu teknolojiye ayak uydurması, dünya ile entegre olması zorunluluk halini aldı. Dolayısıyla kamu bilişim yöneticilerinin ve uzmanlarının rolü her zamankinden daha çok önem kazandı. Kamudaki bu dönüşüm ve entegrasyonun, kamu bilişim çalışanlarının vizyonu ve etkin çalışmalarıyla, iyi bir noktaya geleceği kanaatindeyim.”
 
‘Kamu Bilişimcileri Çalıştayı'nda ihtiyaçlar ortaya konacak 
Kılıç, Zirve programının, kamunun öncelikli bilişim konularını içerecek şekilde hazırlandığının altını çizerek “Özellikle kamuda kullanılan bilişim teknolojilerinin, ülke ekonomisine katkısı ve olası yeni hizmetlerle elde edilecek kazanımların neler olabileceği noktalarında; etkinlik boyunca katılımcıların görüşlerine başvurulacak” açıklamasının ardından şunları kaydetti: “Zirve’de Başkan Yardımcımız Doç.Dr. İzzet Gökhan Özbilgin’in moderetörlüğünde bilimsel metotlar kullanılarak ‘Kamu Bilişimcileri Çalıştayı' gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştayla; kamu bilişim çalışanlarının gelecek vizyonlarını, beklentilerini, ihtiyaçlarını ortaya koyacağız.” Üç gün sürecek Zirve’nin sonunda çalışmalara ilişkin Sonuç Bildirgesi’nin hazırlanacağını belirten Kılıç, "Kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılacak ‘Sonuç Bildirgesi’, yeni teknolojilere hızlı ve uyumlu bir şekilde geçişinin sağlanması noktasında, kamudaki kilit rol oynayan kamu bilişim yönetici ve uzmanlarının 4,5G'nin ardından dünyanın ve ülkemizin geçmeye hazırlandığı 5G teknolojisine kamunun hazırlanmasına ve geçiş süreçlerinin hızlı olmasını sağlamaya dönük önerileri içerecek" değerlendirmesinde bulundu. Kılıç, kamuda görev yapan bilişim yöneticilerini de Kamu Bilişimcileri Derneği’ne üye olmaya davet etti. 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics