e-toplum Kamu 09 NİSAN 2016 / 15:17

Kamu kurumlarında analitik dönüşüm zamanı!

AIMS’in 22 Mart’ta Ankara’da düzenlediği ‘Kamu Sektöründe 360° Analitik Vizyon Çalıştayı’na kamu BT yöneticileri büyük ilgi gösterdi. 
AIMS Analitik Bilgi Yönetimi Çözümleri Genel Müdürü Dr. Tülin Güzel açılış konuşmasında, kamu kurumlarında hedefin; akıllı ve dinamik kararlar alınması olduğunun altını çizerek “Artık kamu kurumlarında analitik dönüşüm zamanı!” dedi. Güzel, “Kazanmanın Yeni Yolu: Analitik Değer Zinciri. Günümüzdeki başarılı kurumlar; işleyişlerinin farklı aşamalarına dair yapısal verilerle sosyal medyayı, web kaynaklı yapısal olmayan verilerle entegre kullanarak doğru stratejik kararlar verebilenler. Analitik dönüşümle liderler oyunun kurallarını değiştirmek için gerekli yapıyı kurmaya başlıyorlar. Analitik çalışmalarda esas olan sürekliliğin kurum içinde sağlanması. Diğer yandan proje süreçlerine eğitimle başlamak bizim için çok önemli. Önce eğitim diyoruz! 360° analitik başarı için teknolojinin gücünden faydalanmamız gerekiyor. Amacımız ülkemizde, ham veriye değil, nitelikli bilgiye dayalı karar alma mekanizmalarının oluşturulması” açıklamasını yaptı. ‘IBM Vizyonu ile Analitik Dünyanın Gelişimi’ni anlatan IBM Analitik Lideri Mehmet Dilek, “Oyunun neresindeyiz?” sorusunu gündeme getirdi. “Bulutu, inovasyon için bir platform olarak görün” diyen Dilek, “Artık ‘hub’ olmak çok önemli; o pozisyonlar para kazandırıyor. ‘Çeviklik’ ön plana çıkmaya başladı” şeklinde konuştu.
 
Kurumlar arasında görünmeyen surlar var
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, yeniden yapılandırma çalışmalarında analitiğin çok büyük önemi olduğunu altını çizerek kurumlar arasında görünmeyen surlar olduğuna dikkat çekti ve “Bilgiyi saklamaya çalışıyoruz. Verileri sadece topluyoruz, en fazla ‘Excel tablosu’ haline getiriyoruz; arkası gelmiyor. Diğer yandan verileri saklasak da bir kısmı sızıyor. Şeffaf olmamız gerek ama olamıyoruz. Sorunun kök hücrelerine inemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics