e-toplum Kamu 17 TEMMUZ 2016 / 09:40

Kayıtdışı ekonomiye karşı tam kontrol

Türkiye’de dijitalleşme ile birlikte alternatif ödeme kanalları geleneksel yöntemlere karşı öne çıkıyor. Yasalar ve düzenlemelerle çerçevesi çizilen ödeme hizmetleri ve elektronik para kullanımının desteklenmesi, kayıtdışı ekonominin azalması adına önemli bir adım. Finansal teknoloji girişimleri, bankalarla rekabete girebilecekleri ürünler geliştirirken, bankaların da bu yeni oyuncular karşısında yeniliklere ve işbirliklerine hız vereceği üzerinde duruluyor. 
Amerika’da kredi ve maaş kart sisteminin toplamı yüzde 65, dijital cüzdan kullanımı yüzde 15 seviyesinde. İngiltere’de kredi kartı yüzde 14, maaş kartı yüzde 45, dijital cüzdan kullanımı ise yüzde 23’lerde. Bu gibi ödeme sistemleri kullanımının nispeten az olduğu Türkiye'de ise kredi ve maaş kart toplam kullanımı yüzde 84. CMT bu tabloda, yeni dönemde iş ortaklığı yaptığı platformlar ile vatandaşın kredi kartları ile olmayan parayı harcamaları yerine, banka hesapları ve CMT hesaplarında bulunan paraları ile alışveriş ve para transferi yapmalarını sağlıyor.
6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları kanunu ile ödeme sistemleri bir dönüşüm sürecinde. Bu kanun ile para transferleri, fatura ödemeleri dahil her türlü ödeme işlemleri yasal bir temele kavuşurken, markaların kendi mağazaları içinde çalışan kapalı devre kart projeleri ve sadece bankaların uhdesinde yürüyen ön-ödemeli kart iş modelleri de bu yasa kapsamında ve e-para şirketleri vasıtasıyla açık sisteme dönüşebilecek. CMT’nin Kapalıçarşı’dan başlayan yayılım sürecini Anadolu’ya ve uluslararası arenaya taşımaya devam edeceklerini belirten CMT Genel Müdürü Onur Baran Çağlar, şu bilgileri verdi:
“BDDK’dan aldığımız lisans ile ulusal ve uluslararası çapta güvenli para gönderme ve alma işlemi yapıyoruz. Uluslararası markaların karşısına çıkan yüzde 100 milli ilk şirket konumundayız. Ulusal ve uluslararası akıllı para transferi noktası konumumuzu CMTHAN ve CMTBANCO markaları ile güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Yılsonuna kadar bin 500 noktada CMT HAN ve CMT Banco’larımız ile tüm hizmetlerimizi sahada ve çoklu kanallarda faaliyete almayı hedefliyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics