e-toplum Kamu 02 ARALIK 2017 / 16:06

Kentsel dönüşüme e-Tebligat zorunluluğu geliyor

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda Başbakan Binali Yıldırım, “Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata (e-Tebligat) geçeceğiz" ifadesini kullandı. 22 Kasım’da Antalya Belek’te gerçekleştirilen kurultayda kentsel dönüşüm sürecine değinen, bu süreçte vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna işaret eden Başbakan Yıldırım, "Mesela hileli hisse devriyle adresi yurtdışına taşıyor ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz" dedi.
Bu kararı değerlendiren TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, e-Tebligat’ın kentsel dönüşüm açısından önemine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:
“Kentsel dönüşüm sürecini sekteye uğratan art niyetli girişimlerin önünü kesecek olan bu uygulama, inşaat sektörüne yeni bir soluk getirecek. e-Tebligat; Tebligat Kanunu'nda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların, e-Tebligat Yönetmeliği’ne uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde kayıtlı elektronik posta yoluyla alıcılarına iletilmesini içeriyor. Elektronik Tebligat Sistemi, bilişim sistemleri vasıtasıyla muhatabın e-Tebligat adresine iletilmek üzere tebligatın gönderilmesini ve bu iletinin muhataba elektronik ortamda delillendirilerek teslim edilmesini sağlar. Bu tebliğ, fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurur. e-Tebligat sistemine, kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabilir. Bu sistemde Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler e-Tebligat gönderebilir. e-Tebligat ile bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlıyoruz. Sistem, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu içerdiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmıyor. Bu şekilde yapılan tebligatlar, kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor. e-Tebligat sisteminde oluşan delilleri 30 yıl boyunca saklıyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics