e-toplum Kamu 14 EKİM 2017 / 18:03

Melek yatırımcı ağı GOSB Teknopark’ta hayat bulacak

GOSB (Gebze Organize Sanayi Bölgesi) Teknopark Genel Müdürü Dr. Emre Aksan, Türkiye’nin ihracatını arttırmaya yönelik çalışmalara bir yenisini ekleyerek, kendi “melek yatırımcı ağı” yapısını kurmak için çalışmalara başladıkları bilgisini verdi. Aksan, GOSB Teknopark’ın 10 milyon dolar olan ihracat hacmini bu girişimleriyle arttıracaklarını da vurguladı. GOSB Teknopark içindeki firmalara, çalışmalarını ticarileştirmeleri konusunda yönlendirme ve destek veren GOSB Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi’nin Direktörü Tolga Bildirici ise firmaların yazılım ya da farklı alanlarda oluşturdukları çalışmaların ticarileştirilmesinin farklı bir alan olduğuna dikkat çekerek, patent başvurusundan sektörel işbirliklere kadar birçok alanda Teknopark firmalarına katkı sağladıklarını ifade etti. GOSB Teknopark’ta yazılım başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan yaklaşık 140 şirket var.
Dr. Emre Aksan, Teknopark’ta teknoloji üreten KOBİ’lerle sanayicilerin buluştuğu bir platform hedeflediklerini belirtirken, “GOSB Teknopark, orta ölçekli ve büyük şirketlerle start up’lar arasında işbirlikleri kurulmasında büyük bir sinerji yaratıyor” dedi. Teknopark’ın yüzde 49 ortağı olan İsrailli Tefen Grubu’na yapılacak bir ziyaret ile yurtdışındaki yatırımcılarla görüşecekleri bilgisini veren Aksan, “Bu yatırımcı buluşmalarını hem yurtiçinde hem yurtdışında yaparak kendi melek yatırımcı ağımızı kurmayı planlıyoruz” dedi. Dr. Emre Aksan, GOSB Teknopark’taki şirketlerin çoğunluğunun yazılım şirketi olmasına rağmen, farklı konularda da şirketler bulunduğu bilgisini verdi ve şöyle devam etti: 
“Mevcut firmalarımızın yüzde 55’i yazılım, yüzde 15’i elektronikle birlikte yazılım, geri kalanını ise enerji, drone, tasarım, sağlık, enerji şirketleri oluşturuyor. Özellikle Avrupalı şirketlerle ortaklık yapan firmalarımız var. Teknopark’tan yıllık yaklaşık 10 milyon dolar ihracat gerçekleştiriliyor. Bu firmaların 5-6 kişiden oluştuğunu göz önüne alırsak, yaratılan katma değer oldukça yüksek. Bunun dışında, firmaların yıllık toplam satışı ise 200 milyon dolar civarında. Bölgede bin 500 kişiye istihdam da sağlanıyor.”