e-toplum Kamu 21 NİSAN 2014 / 08:02

Meslek lisesi mezunlarına istihdam sağlanıyor

Başkentli sanayiciler, geliştirdikleri projeyle Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alan meslek liselerinden mezun olacak öğrencilere İŞKUR’un desteğiyle kendi işletmelerinde staj ve istihdam sağlayacak. OSTİM OSB merkezli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, başlattığı eğitim çalışmasıyla mesleki eğitimin sanayici ve istihdam için daha verimli olmasını hedefliyor. İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı ile de projeyi paylaşan Aktif Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayraktar, öncelikle Orta Anadolu’da bulunan meslek lisesi mezunları ile projeyi başlatacaklarını söyledi.
Girişimciliği öğretmek istiyoruz
Genel müdür Yazıcı’yı ziyaret ederek proje hakkında bilgi veren Bayraktar, Aktif’in farkındalık yaratmak hedefiyle kurulduğunu, yüzde 70 sanayici profilleriyle ihracat ve istihdamı öncelik olarak belirlediklerini kaydetti. ‘Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum’ kampanyası konusunda da bilgi veren Bayraktar, kamu alımlarında daha fazla yerli alıma ağırlık verilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti. Bayraktar, “Sanayici olarak nitelikli elemana ihtiyacımız var. Türkiye’nin de her tarafında endüstri meslek lisesi oluşumu söz konusu. Ankara’dakilerden istediğimiz verimi alamıyoruz. Taşradakiler de bize ulaşamıyor. Özellikle Orta Anadolu’da bize yakın olan illerden endüstri meslek lisesi müdürleri ile irtibata geçtik. Bölümlerinden mezun öğrencilerin isimlerini bize bildirmelerini istiyoruz. Bu öğrencileri gruplar halinde Ankara’ya getirip, ikamet etmelerini ve işletmelerimizde çalışmalarını sağlamayı hedefliyoruz.
Diğer taraftan Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç projemize destek sözü verdi. Çocukların branşlarını tamamlamaları noktasında katkıları söz konusu. Çocukların bir kısmına da girişimciliği öğretmek istiyoruz. Sonrasında gidip memleketlerinde girişimci olsunlar ve onlar da başka çocuklara fayda sağlasınlar istiyoruz. OSTİM KOSGEB ile projemizi paylaştık. Bu projenin en önemli sahiplerinden birisinin de İŞKUR olduğunu düşünüyoruz” dedi. Genel Müdür Yazıcı da “Sizin belirlediğiniz çocukları getirip UMEM’e (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi) projesine dahil edelim” yorumunu yaptı.
ETİKETLER : Sayı:968

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics