e-toplum Kamu 03 EYLÜL 2017 / 21:42

Mobilde Norveç, sabitte Singapur hızı var

Yapılan araştırmalara göre, dünyanın en hızlı mobil internetinin Norveç'te, en hızlı sabit internetinin ise Singapur'da kullanıldığı belirlendi. InterPress’in Speedtest Ookla tarafından yayınlanan verilerden derlediği bilgilere göre, Norveç’in Temmuz ayında mobil internet hızında 13 ay içinde dünyanın en hızlı bağlantı sağlayan ülkeler listesinde 11’inci sıradan birinci sıraya yükseldiği görüldü. Bu verilere göre, Norveçlilerin mobil telefonlarının ortalama internet bağlantı hızının son bir yılda yüzde 69 artarak saniyede 52,6 megabit hıza ulaştığı tespit edildi.
 
Türkiye mobil internette öne çıkıyor
Temmuz ayının verilerine göre, mobilde en yüksek indirme hızı sıralamasında ilk beşte Norveç, Hollanda, Macaristan, Singapur ve Malta’nın bulunduğu görüldü. Geniş bant indirme hızı sıralamasında ise 154,38 megabit ortalama hız sunan Singapur'un açık ara ilk sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi 125,69 megabitle Güney Kore ve 117,21 megabitle Hong Kong takip ederken, İzlanda ve Romanya da ilk beşte yer alan diğer ülkeler oldu.
Söz konusu verilere Türkiye açısından bakıldığında ise ülkemizin mobil internet hızında sabit internete göre daha iyi durumda olduğu ortaya çıktı. En hızlı mobil internet sunan ülkeler sıralamasında Türkiye, 29,30 Mbps hızla 28’inci sırada yer alırken, geniş bant istatistiklerinde ise ortalama 14,96 Mbps hızla 82’inci sırada bulunduğumuz tespit edildi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics