e-toplum Kamu 12 KASIM 2016 / 16:55

Ödemede biyometri yükseliyor

Visa’nın ‘Biyometrik Ödemeler Araştırması’, Avrupalı tüketicilerin biyometrik yöntemleri kullanmaya olumlu baktığını ve diğer güvenlik yöntemleriyle entegre kullanılması halinde ödeme yaparken biyometriyi kullanmak isteyeceklerini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık dörtte üçü tüketicinin doğrulanması amacıyla biyometrik yöntemlerin kullanılması durumunda iki faktörlü doğrulamayı güvenli buluyor. İki faktörlü doğrulama da sahip olunan kart veya mobil cihazı, kişiye ait biyometrik bir özelliği ve PIN, şifreyi kapsıyor.
Araştırmaya göre, katılımcıların yarısından fazlası farklı ödeme koşulları bir arada düşünüldüğünde, ister internet üzerinden ister yüz yüze olsun, ödemenin doğrulanması için, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinden faydalanmak istiyor. Kimlik doğrulamada biyometrinin kullanımından en büyük yararı ise online perakende alışveriş sitelerinin elde etmesi bekleniyor. 
 
Mobilitenin etkisi öne çıkıyor
Biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin sunduğu avantaj, kişinin kimliğinin parmak izi veya göz bebeği gibi kişiye has özelliklerinin kullanılarak doğrulanmasını sağlaması. Avrupalı tüketicilerin yarısına göre biyometrik doğrulamayla gerçekleşen ödemeler, mevcut yöntemlere göre çok daha hızlı ve kolay ödeme tecrübesi sunuyor. Ayrıca tüketicilerin üçte biri biyometrik doğrulama söz konusu olduğunda, cihazlarının çalınması veya kaybolması durumunda özel bilgilerinin güvende olacağını düşünüyor.
14 bin Avrupalı tüketiciyle yapılan araştırmada, biyometrik sistemlerinin kabul görmesinde gizlilik ve bu teknolojiye giderek aşina olmanın önemli rol oynadığı görülüyor. Mobil ödemelerin yaygınlaşmasıyla öne çıkan parmak izi tanıma ise en çok tercih edilen biyometrik ödeme yöntemi. Biyometrik teknolojiler salt güvenilirlik algısı açısından değerlendirildiğinde ise, tüketicilerin yüzde 81’i parmak izi tanımayı en güvenli teknoloji olarak görüyor. İris tarama ise yüzde 76 ile ikinci sırada. Bu sebeple, tüketicilerin yarıdan fazlası ödeme esnasında parmak izini diğer biyometrik doğrulama sistemlerine tercih ediyor.  
 
Biyometriyi neden kullanmak istiyoruz?
Araştırmaya göre, biyometrik kimlik doğrulama, hızın önemli olduğu yüz yüze ödeme ortamlarında olduğu kadar online işlemlerde de önemli. Biyometrik doğrulamayı kullanmak isteyenlerin yüzdesi ve kullanmak istedikleri alanlar şu şekilde sıralanıyor:
  • Yüzde 48’i toplu taşımada kullanmak istiyor.
  • Yüzde 47’si restoranda ödeme yaparken kullanmak istiyor.
  • Yüzde 46’sı kafe, market veya fast food restoranı gibi hızlı alışverişlerde kullanmak istiyor.
  • Yüzde 40’ı online alışverişte kullanmak istiyor.
  • Yüzde 39’u internette içerik indirirken kullanmak istiyor
 
ETİKETLER : Visa 1096

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics