e-toplum Kamu 10 MART 2014 / 08:02

Öncelikli tematik alan; biyomedikal ve yenilenebilir enerji

Başkent Üniversitesi gerçekleştirdiği inovasyon atılımında; 28 Şubat tarihinde KOSGEB-Başkent Üniversitesi Teknoloji Merkezi’ni (TEKMER) hizmete açtı.

Üniversite–sanayi işbirliğini sağlayarak özellikle yenilenebilir enerji ve biyomedikal alanlarında teknoloji yoğun Ar-Ge faaliyetleri yapmak isteyen yeni girişimcilere destek olmak üzere kurulan; KOSGEB - Başkent Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER), Başkent Üniversitesi Prof. Dr.İhsan Doğramacı Konferans Salonu’ndaki açılış töreniyle hizmete açıldı. Törene; Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mithat Çoruh, mütevelli üyeleri, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Araz, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşları Direktörü Prof. Dr. Ali Haberal, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, KOSGEB başkan yardımcıları, Başkent Üniversitesi rektör yardımcıları, dekanları, öğretim üyeleri, çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Hayal ettik ve gerçekleştirdik
Törende açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, KOSGEB-BAŞKENT TEKMER’in öncelikli tematik alanının; biyomedikal ve yenilenebilir enerji olmakla birlikte diğer alanlardaki girişimcilere de açık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın duygulu anlar yaşadığı açılışta “Biz bunları hep hayal ettik ve gerçekleştirdik. Ülkeye hizmet eserlerle olur. Ülkemize hizmet etmek zorundayız, bu üniversiteyi kurarak ülkeme olan görevimi yerine getirdim. Başkent Üniversitesi’ni kurduğum yıllarda kullandığım slogan ‘Hafta 7 gün 24 saat’ idi. Şimdi bu da yetmemekte, daha çok çalışmak gerekiyor” dedi.