e-toplum Kamu 06 AĞUSTOS 2016 / 15:36

Ortak iletişim altyapısı için ilk adım

Türkiye telekomünikasyon sektörü tarihi bir dönüm noktası yaşıyor. Sektörün önemli oyuncuları Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği üyesi şirketler aldıkları ortak kararla bir ortak altyapı şirketi kurmak için görüşmelere başladıklarını açıkladı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, atılan tarihi adımla sektörün önemli kazanımlar elde edeceği ve Türkiye’nin dünya ile rekabetteki gücünü arttıracağı belirtildi.
Türkiye’de son dönemde gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır. Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’
Bu arada Türk Telekom’a da bu konuda bir çağrı yapıldığı fakat şirketin bu çağrıya olumlu yanıt vermediği belirtiliyor.
 
Bakandan destek geldi
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bu girişimi desteklediğini açıkladı. Bakan yaptığı açıklamada sektörün birlik olarak altyapı maliyetini önemli oranda düşüreceğini ve 16.5 milyar dolar yerine 3.9 milyar dolarlık  yatırım ile bütün ülkenin fiber internet ile donatılabileceğini söyledi.  Ek olarak Arslan, bakanlık olarak altyapının ortak kullanımını desteklediklerini belirtti. Arslan, ortak fiber altyapısının atıl kapasiteleri kullanılır hale getireceğini kaydederken, “Tekrarlanan benzer yatırımlar önlenmiş, ülkenin her tarafına yüksek hızlı ve ekonomik internet ulaşmış olacak” dedi.
‘Ortak altyapının hayata geçmesi ile aynı güzergahta birden fazla fiber altyapı döşenmeyecek ve mevcut olan altyapı tam kapasite kullanılabilecek.’ diyen bakan, şirketlerin birlik içinde olarak böyle bir karar almasının çok önemli olduğunu söyledi.
’21 milyon haneye Türk Telekom-Turkcell-Vodafone-Türksat tarafından ayrı ayrı fiber götürmek için yaklaşık 16.5 milyat dolar yatırım gerekiyor. Ortak altyapı kullanılırsa ise 3.9 milyat dolarlık yatırım yeterli oluyor. Mobil ve sabit genişbant iletişimde data kullanımının her yıl katlanarak arttığını göz önüne aldığımızda bakır ve koaksiyel altyapı ile bu ihtiyacı karşılamanın  mümkün olmadığını görüyoruz.’ diyen Bakan Arslan’ “Özellikle 4.5G mobil iletişimi için teknolojinin sağladığı ve gelecekte sağlayacağı hızlara ulaşacak, sayıları hızla artacak ve kapsama alanları küçülecek baz istasyonlarına erişim için mutlaka güçlü ve geniş fiber altyapıya ihtiyaç var’’ dedi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics