e-toplum Kamu 27 ARALIK 2015 / 12:50

Oynadığınız oyunu siz yazın

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen; “Bir Yazılım Masalı” proje tanıtım toplantısı yapıldı. Proje ile Tokat ilindeki öğrencilerin kodlamaya ilgi duymasını sağlayarak kod yazma becerilerinin gelişmesi, resmi/özel kurumların yazılım alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma ve yetkinliğe sahip bireylerin yetiştirilmesi hedefleniyor.
Toplantıda bir konuşma yapan Vali Cevdet Can; İl Özel İdaresi bütçesinden ilk defa yazılımın desteklenmesi ile ilgili ödenek ayrıldığını vurgularken, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Proje Uzmanı Murat Urfalıoğlu da katılımcılara projenin tanıtımı yaptı. Proje ile ‘Yazılım Kafe Buluşmaları’ ile ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerinin haftada bir kez UZEM sınıfında buluşarak, kodladıkları yazılımları ve deneyimlerini paylaşmaları planlanıyor. Resmi ve özel kurumlar ile işbirliği kapsamında ortaöğretim kurumlarında yazılıma ilgili öğrenciler ve danışman öğretmenleri eşliğinde gruplar oluşturulacak. Bu gruplar, resmi ve özel kurumlar ile işbirliği içinde çalışarak, kurumun yazılım alanındaki ihtiyaçlarını belirleyecekler. Hatta bu kapsamda kurumların yazılım alanındaki ihtiyaçları, yılsonunda yapılacak yarışmanın da kategorilerini oluşturacak. 2015/2016 Eğitim Öğretim Yılı sonunda okulların katılımı ile düzenlenecek olan yazılım şenliği “Tokat’ta Yazılım Baharı”nda ise öğrencilerin yaptığı yazılımlar sergilenecek ve bu konuda birbirleri ile iletişim kurma imkanına sahip olacaklar. Yarışma 3 kategoride olacak: Scratch programında oyun yarışması, ortaöğretim için serbest alanda yarışma, özel ve kamu kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda belirledikleri yazılımlar.
 
Yazılım ilk kez desteklenecek
Proje tanıtımının ardından Tokatlı girişimci ve Uyumsoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin, “Yazılımla Uluslararası Marka Olma Yolunda Başarı Öyküsü” konulu konuşmasını yaparken, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Fenercioğlu da hedeflerini paylaştı. Tokat’ta bir sistem kurma çabasında olduğunu belirten Vali Cevdet Can ise şu bilgileri paylaştı:
“Teknolojinin geldiği noktadaki esas amacı insanların işini kolaylaştırmak ve buradan yola çıkarak, Tokat’ta insanların işini kolaylaştıracak sistem kurmaya çalışıyoruz. Projeye TOKOD ismini verdik.  Birkaç adımda bu işi gerçekleştirmek istiyoruz. Birincisi, İl Özel İdaresi bütçesine ilk defa yazılımın desteklenmesi ile ilgili ödenek kondu. İkincisi, Teknopark ve Uyumsoft ile birlikte proje ortağı olacak, bu projeyi Teknopark’a taşıyacağız. Üçüncüsü, parklarımızda, okul bahçelerimizde, okullarımızın koridorlarında, kütüphanelerimizde, sizin deneyleriniz sonucu ortaya çıkan somut ürünleri Özel İdare bütçesinden ayıracağımız kaynakla inşa edeceğiz. Şu an 81 ilde böyle bir proje yok ve ilk defa uygulanan bu projenin ülke geneline yayılacağına eminiz. Oynadığınız oyunları siz yazın istiyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics