e-toplum Kamu 25 NİSAN 2016 / 10:50

PARDUS ile dersler daha eğlenceli geçiyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla PARDUS - ETAP ‘Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi’nin tanıtım töreni Ankara’da gerçekleştirildi. Bakan Işık, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliğiyle FATİH Projesi’nde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen PARDUS ‘Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi’nin" (ETAP) tanıtım töreninde; kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi PARDUS arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Öğrencilerin okula severek gitmesi gerektiğini vurgulayan Işık, eğitimde teknolojinin bunu sağlamak amacıyla daha etkin kullanılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Işık, geliştirilen arayüzün yurt dışındaki fuarlarda büyük ilgi gördüğüne, İngilizce sürüme yönelik çalışmaların da devam ettiğine dikkat çekti.
FATİH Projesi´nin belki de Türkiye´nin en önemli ve kapsamlı projesi olduğuna değinen Işık, "Projeyi sadece bir eğitim hamlesi olarak kurgulamadık. Projeyi oluştururken aynı zamanda yerli teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçladık. Çocuklarımıza dağıttığımız tabletlerde ve sınıflarda kullanılan akıllı tahtalarda kendi işletim sistemimiz olan PARDUS´un kullanılmasını bu açıdan çok önemsiyoruz. Çocukların erken yaşta PARDUS´la tanışmaları da büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.
 
Kodlama dersinin müfredata alınması son derece önemli
Bakan Işık, PARDUS kullanımının artmasıyla yurt dışına 1 yılda ödenen ve neredeyse milyar dolarla ifade edilen lisans ve hizmet ücreti ödenmesinin önüne geçileceğini, yurt dışına hizmet ve lisans satan bir ülke konumuna gelineceğini, yazılım alanında birçok yerli firmanın ortaya çıkmasının sağlanacağını ve siber güvenlik açısından çok daha iyi bir savunma sistemi inşa edileceğini anlattı. Işık, "PARDUS´un en az Bilişim Vadisi, yerli otomobil, milli uydular kadar önemli bir proje olduğuna inanıyorum. Bakanlığımızda PARDUS’u kullanıyorum. Bu yılın sonuna kadar tüm bakanlık olarak PARDUS kullanacağız. Hedefimiz tüm kamuda PARDUS’a geçmek. Halkımızı PARDUS kullanmaya davet ediyorum.” dedi. Kodlama dersinin müfredata alınmasını da son derece önemli olduğuna dikkat çeken Işık, "TÜBİTAK ile gençleri kod yazmaya yönlendirecek projeler yürüteceğiz. Çocuklara oyun oynamayı yasaklamak yerine, o oyunda rol alacak beceriyi kazandırmak, bir sonraki aşamada da çocukların kendi oyununu yazmaya yönlendirmek gerek” değerlendirmesini yaptı. Bakan Işık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bundan sonraki süreçte eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili her çalışmasına destek vereceklerini ifade etti.
 
Yazılım ve içerik desteği TÜBİTAK’tan 
Yeni bir çalışma olan ETAP´ın, etkileşimli tahta kullanımında gelinen yeni bir aşamayı işaret ettiğini ifade eden Bakan Avcı da, FATİH Projesi´nin en güçlü yanlarından birinin, kurulan cihazların kolaylıkla güncellenebilmesi ve uzaktan kontrol edilmesi olduğunu vurguladı. Avcı, İstanbul ve Ankara´da bakanlığa bağlı 6 okulda derslerin yerinde gözlemlenerek, öğretmenlerin mevcut tahtalarda karşılaştıkları sorunların tespit edildiğini aktardı. Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasındaki iş birliği sözleşmesinin de bugün itibarıyla güncellendiğini, yazılım ve içerik desteğinin bu sözleşmeyle düzenlenerek kayda bağlandığını ifade eden Avcı, "Bu sözleşmeyle, EBA için üretilecek 14 bin e-İçeriğin de yeni dönemde içerik ekosistemimize önemli katkı sunmasını bekliyoruz." dedi. Bakan Avcı, okullarda sayısı 423 bini geçen etkileşimli tahtaların yeni arayüzle daha etkili ve verimli kullanılacağını vurguladı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de yazılımın öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları işten zevk aldıkları bir ortam sunmasını amaçladıklarını ifade etti. Tanıtım toplantısında, etkileşimli tahtalarda kullanılacak TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi PARDUS yazılımı ve yeni arayüzün getirdiği yeniliklere ilişkin sunumlar yapıldı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics