e-toplum Kamu 18 KASIM 2017 / 12:00

Piri Reis, şimdi de uydu sistemine yol gösterecek

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde 9-10 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 3'üncü Global SatShow'da uzay teknolojileri alanındaki yenilikleri ile boy gösteren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., fuarda yeni nano uydu platformu “PiriSat”ın da lansmanını yaptı. İsmini, yüzyıllar önce denizcilik dünyasının ilk kılavuz kitabını yazan Piri Reis’den alan ilk milli nano uydu PiriSat; uzay tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) ile gemilerin açık denizlerde ve tehlikeli sularda daha güvenli seyrüsefer gerçekleştirmelerine imkan verecek. Türkiye’nin acil görüntü ihtiyacını düşük maliyetlerle karşılayacak ilk milli mikro uydu Lagari’den sonra STM, nano uydu PiriSat’ın da konsept lansmanını 3. Global SatShow’da gerçekleştirdi.
STM tarafından milli imkanlarla tasarlanan 6U boyutlarındaki (10cm x 20cm x 35cm) “PiriSat” nano uydu platformu ile uzay-tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) Türkiye’de ilk defa uygulamaya geçirilecek. “PiriSat”, OTS verisi sağlayacak takım uydu sisteminin ilk uydusu olacak.
Uzay-Tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS), özellikle açık denizlerde ve tehlikeli sularda gemiler için güvenli ve önemli bir iletişim vasıtası. Uzay tabanlı bu sistemi kullanan gemiler sistem üzerinden; adı, çağrı kodları, koordinatları, rotası, hızı, gemi boyutları, gidecekleri liman ve tahmini varış zamanları gibi oldukça detaylı bilgileri yayınlayabiliyor. Böylece gemilere daha güvenli bir seyrü-sefer imkanı sağlanırken, denizcilik otoritelerinin deniz trafiğini daha sağlıklı izlemesi de mümkün olacak. 
 
Lagari, 2019’da uzayda olacak
Proje kapsamında üniversiteler ve KOBİ’ler tarafından yerli olarak geliştirilecek birçok elektronik bileşen ve deneysel ürün de PiriSat uydusunda kullanılacak. Böylece milli uzay teknolojisinin geliştirilmesine katkıda bulunulacak.
Öte yandan, IDEF 2017’de görücüye çıkan Türkiye’nin ilk mili mikro uydusu Lagari de 3.Global SatShow’da ziyaretçilerle buluştu. Hedefe hızlı yönelme kabiliyetine sahip yeni yönelim kontrol sistemi ve daha gelişmiş bir kamera ile donatılan Lagari, ağırlık ve çözünürlük optimizasyonu açısından kategorisinde dünyadaki ilk uydulardan biri olma özelliğini taşıyor. 2019 yılında uzaydaki yerini alması planlanan Lagari, düşük maliyetle acil görüntü ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetiyle Türkiye’nin bu alanda daha bağımsız hareket etmesini sağlayacak. STM de Lagari’nin uzaya fırlatılmasından sonra 4-8 uyduluk bir takım uydu konseptiyle projeyi genişletmeyi hedefliyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics