e-toplum Kamu 07 NİSAN 2014 / 08:04

POS düzenlemesi 2015’e ertelendi

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği, 1 Nisan 2014’te yürürlüğe girmesi planlanan ve sanal POS’lara getirilen yeni düzenlemeyi içeren çalışmanın 1 Mayıs 2015 tarihine kadar ertelenmesini sağladı.

İlgili düzenlemenin bu hali ile uygulanmasını olumsuz değerlendiren TÜBİDER, aksi halde bilişim bayilerinin sıkıntı çekeceği ve söz konusu sistem oturana kadar rekabet koşullarının bozulacağı uyarısında bulunmuştu.
Konuyla ilgili olarak Cemile Sultan Korusu’nda 26 Mart’ta yapılan toplantıya 57 dağıtıcı şirket temsilcisinin yanında, Akbank, TEB, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası’ndan 13 yetkili katıldı. Söz konusu düzenlemeye henüz hazır olunmadığı konusunda sektör temsilcilerinin fikir birliğine varması sonrası, TÜBİDER tarafından hazırlanan bir dilekçe imzaya açıldı. Toplantının ertesi günü ise gerekçelerin yer aldığı ayrı bir dilekçe BDDK Başkanı Mukim Öztekin’e iletildi. Konuyla ilgili olarak Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko’ya da banka merkezlerinin hazır olduklarını ifade etmelerine rağmen şubelerin hazır olamadığı, sektör tarafında işlemleri takip edecek yazılımların henüz tamamlanamadığı bilgisi verildi. Bu bilgilendirme çalışmalarının ardından uygulama da, yürürlüğe girmesine 1 gün kala, 1 Mayıs 2015 tarihine ertelendi.

Sektör talepleri iletilmişti
TÜBİDER, bu yılın başında da düzenlediği bir toplantıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) BKM kanalı ile Türkiye Bankalar Birliği ve ilgili kurumlara ve sektör temsilcilerine gönderdiği, bilişim, telekom ve kuyumculuk gibi sektörlerdeki sanal ve diğer POS kullanımı yönetmeliği ile fiktif işlemlerin takip ve yönetimine yönelik esaslar hakkında ve bu esasların sektörde uygulanmasına yönelik taleplerini BKM’ye iletmişti. Söz konusu toplantıda, düzenlemelerin uygulanmasına yönelik sektör talepleri de sıralanmıştı.
Dağıtıcıların POS’unu kullanan bayilerin her banka ile kullandıkları her POS için üye işyeri sözleşmesi yapması yerine, her banka ile sadece bir tane üye işyeri sözleşmesi yapması, üye işyeri sözleşmelerinden alınan ücret için bir tavan belirlenmesi, dağıtıcılara uygulanan POS oranı ile bayilere uygulanan POS oranı arasındaki farkın kapatılması, kendi şirketi için başvurması halinde POS alamayacak boyuttaki işletmelerin birtakım için kolaylıklar sağlanması gibi maddeler bu taleplerde öne çıkmıştı.
ETİKETLER : Sayı:966 Tübider
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN