e-toplum Kamu 26 EKİM 2015 / 10:06

Robotlar ve yapay zeka giderek öne çıkacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın iştiraki olan STM, robotik teknolojiler ve Türkiye’deki durumu ortaya koyan bir rapor yayınladı. Buna göre robotlar ve yapay zeka 21. yüzyıl ordularının temelini oluşturacak. STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’a göre, genellikle Uzakdoğu ülkeleri ile Amerika’nın egemen olduğu robotik teknoloji sektörü, sadece ticari açıdan değil, stratejik açından da büyük önem taşıyor. Bunun bir sonucu olarak, sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar, artık otomotivden havacılığa, tıptan savunma sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyor.
STM tarafından yayınlanan raporda, Uluslararası Robotik Federasyonu (International Federation of Robotics – IFR) verilerine göre, 2016 sonuna kadar dünya çapında satılan robot sayısının 1,7 milyon olması bekleniyor. Robotik alanında geliştirme ve üretim odaklı yetkinlik içinse etkin bir akademi ve sanayi altyapısı şart. Raporda öne çıkan tespitler şöyle sıralanıyor:
 
  • Robotik teknolojilerin askeri kullanımlarının en önemli örneği son 20 yılda artan insansız hava araçları (İHA). İHA ve insansız deniz (İDA), kara (İKA) sistemlerinin kullanımları, giderek daha fazla ülke tarafından tercih ediliyor.
  • İnsansız sistemler artık orduların ve güvenlik kuvvetlerinin harekât doktrin, strateji ve taktiklerini kökünden değiştirdi, muharebenin icra usul ve yöntemlerini belirleyici rol oynamaya başladı. İnsansız sistemlerin üretimleri, başta BT olmak üzere teknoloji kalemlerine erişimin kolaylığı ve düşük maliyeti nedeniyle giderek daha fazla ülke tarafından gerçekleştiriliyor.
  • Kendi kendine karar alabilen makinaların askeri amaçlı kullanımının ilk örneklerinden biri güdümlü bomba ve füze sistemleri. Akıllı mühimmatların giderek daha uzun mesafelerden atılabilmesi ve isabet hassasiyetlerinin artması ile savaşlar daha uzak mesafelerden icra edilir hale geldi.
  • Günümüzde uzun menzilli, hava, deniz veya kara platformlarından atılabilen güdümlü füzeler, hedefe en uygun varış rotasını, irtifa ve hızlarını kendileri belirleyebilmekte, kaçınma manevralarını kendi kendilerine yapabilmekte. BT alanındaki gelişmelerle işlemci ve sensör boyutlarının küçülmesi, akıllı mühimmatların piyade tarafından kullanılan silahlara kadar yaygınlaşmasını da mümkün kıldı. 
  • Askeri alanda bu gelişmeler, daha az personelle, daha süratli ve sonuç alıcı harekâtların mümkün olması demek. Ulusal güvenlik tehditlerinin nitelik ve nicelik bağlamında hızlı değişimi de bunlara karşı kurulacak savunma mekanizmasının aynı derecede süratli ve etkin bir planlama, karar alma ve icra kabiliyetlerine sahip olmasını zorunlu kılıyor. Bu dönüşüm, yapay zekâ tarafından desteklenen komuta – kontrol sistemleri ile mümkün. 
ETİKETLER : 1043

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics