e-toplum Kamu 23 OCAK 2016 / 16:55

Rüzgâr ve güneş enerjisi için yeni stratejiler oluşturulmalı

Dünya Rüzgâr Enerji ve Dünya Biyoenerji Birlikleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kullanımı konusunda acil adımlar atması, doğru bir stratejiyle hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.
Rüzgâr ve güneş enerjisi alanında dünyanın önde gelen otoritelerden biri olan Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Paris’teki İklim Zirvesi sonrasında sadece önde gelen çevre örgütlerinin değil, devletlerin de ‘Yenilenebilir Enerji’yi çözüm olarak işaret ettiği bir dönemde, Türkiye’nin göz göre göre bir fırsatı kaçırmak üzere olduğuna dikkat çekti. Uyar, “Türkiye sınırsız kaynaklara sahipken yenilenebilir enerji üretimi ve kullanımı konusunda birçok ülkenin gerisinde kalıyor. Yüzde 100 yenilenebilir kaynakları kullanan ve kendi enerjisini üreten, ekolojik ve demokratik topluma geçiş ancak bilinçli bir toplum ve enerjide çözümden yana, yerel, ulusal karar vericilerce gerçekleşebilecek” dedi.
 
Elektrik üretiminin sadece yüzde 4’ünü rüzgâr enerjisinden elde ediyoruz
Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda henüz çok yeni bir oyuncu olduğunu söyleyen Uyar, “Ülkemizde yenilenebilir enerjiden elde edilen üretim 4.000 megavat. Elektrik üretiminin sadece yüzde 4’ü rüzgâr enerjisinden elde ediliyor. Amerika ve Çin ise Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının iki mislini yenilenebilir enerjiyle üretiyor, Hindistan da bu yönde planlamalar yapıyor. Türkiye yatırım tercihlerini endüstrileşmiş ülkelerde artık terk edilmeye başlanan enerji teknolojilerine yaparken; diğer ülkeler kaynak maliyeti olmayan ve bu nedenle daha da ucuz olan biyoenerji, rüzgâr ve güneş enerjisi kullanımı için çoktan harekete geçmiş durumda. Biyoenerji üretimi ise orman, tarım ve belediye atıklarının değerlendirilmesi ve işe koşulması anlamına geliyor” açıklamasını yaptı. “Türkiye’de rüzgâr, güneş ve biyoenerjiden faydalanmadığımız her gün, bu maliyetsiz kaynaklar yabana gidiyor” diyen Uyar, Ülkemizin rüzgârını, güneşini ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını daha aktif bir şekilde nasıl kullanacağız bunu düşünmemiz gerekiyor.
Türkiye yenilenebilir enerji kullanımında nasıl daha etkin olur sorusunun yanıtları ise oldukça basit. Öncelikle mevcut kullanılan kaynaklarla, yenilenebilir enerji kaynaklarının karşılaştırmalı bir stratejik araştırması hazırlanmalı, enerjinin etkin kullanımına öncelik verilmeli ve Türkiye’nin ekonomi, enerji ve ekoloji karar destek sistemi kurularak geleceğin enerji modellemesi ve uzun vadeli stratejik planlaması yapılmalı. Türkiye’nin her yeri güneşli ve her yerde o kentin elektriğini üretecek kadar kaynak var. Akıllı şebeke altyapıları oluşturarak istenilen yerde, dağıtılmış üretim ve güneşin ulaştığı, rüzgarın ulaştığı her yerde, yerinde tüketim mümkün” şeklinde konuştu.
 
Türkiye iklim ve çevre dostu enerji üretiminin örnek ülkesi olabilir
Uyar, “Rüzgâr ve güneş enerjisiyle elektrik üretimi; kaynağı ücretsiz en ucuz üretim yöntemi” ifadesini kullanarak “Türkiye’nin yenilenebilir enerji kullanımı konusunda acil adımlar alması, doğru bir stratejiyle hareket etmesi gerekiyor. Enerjide dış kaynaklara bağlı olmayan bir Türkiye için yerel ve ulusal yönetimlerin ve toplumun; yüksek yatırım maliyetlerine sahip konvansiyonel enerji üretimini, yani eski teknolojiyi terk edip, çevre ve ekonomi dostu yenilenebilir enerjiye geçmesi gerekiyor. Türkiye iklim ve çevre dostu enerji üretiminin örnek ülkesi olabilir” açıklamasını yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN